Kúpna sila Slovákov na trhu s realitami klesla o desiatky percent

Ilustračná fotografia. Foto: Jozef Ďurník/TASR

Úrokové sadzby rastú, splátky refixovaných hypoték sú čoraz vyššie a nové hypotéky sú takisto omnoho drahšie. Ceny nehnuteľností však neklesajú. Ich medziročný rast je na úrovni 1,8 percenta. Kúpyschopnosť slovenských spotrebiteľov preto rapídne klesla. Očakáva sa skôr záujem o nájomné bývanie než o nehnuteľnosti.

Nízke úrokové sadzby počas posledného desaťročia ľuďom umožnili čerpať omnoho vyššie hypotéky. Pri rovnakej splátke zhruba 830 eur mohli v roku 2009 dostať hypotéku v hodnote 100-tisíc eur. O tucet rokov neskôr dostali pri rovnakej mesačnej splátke 180-tisíc eur. Poukazuje na to analýza Tomáša Cára z 365.invest.

To tlačilo na nárast cien nehnuteľností. Tie sa od roku 2009 zvýšili o 96,5 percenta, čiže porovnateľne s maximálnym objemom hypotéky pri rovnakej mesačnej splátke (približne 80 percent). Podľa Cára môžu za vývoj cien domov a bytov najmä nízke úrokové sadzby, ktoré umožnili čerpať vyššie hypotéky, čo tlačilo aj na zdražovanie bývania. Jednoducho, ľudia zaň mohli ponúknuť viac.

Zdroj: NBS.
Spracovanie: 365.invest (reprofoto)

Úrokové sadzby už rok rastú. Hypotéky sú drahšie

Európska centrálna banka zdvihla počas minulého roka kľúčovú úrokovú sadzbu už niekoľkokrát. Ide o jedno z najprudších sprísňovaní menovej politiky v histórii eurozóny. Tomu sa prispôsobujú aj banky na Slovensku.

Cár píše, že priemerná úroková sadzba na hypotéke s 5- až 10-ročnou fixáciou vzrástla z 1,03 percenta začiatkom roka 2022 na 3,63 percenta v úvode tohto roka. To spôsobilo, že slovenský spotrebiteľ si môže pri rovnakej mesačnej splátke dovoliť o 21 percent nižší úver na bývanie. Maximálna suma, ktorú sú banky ochotné poskytnúť pri zhruba 830-eurovej mesačnej splátke, je 142-tisíc eur.

(viac…)
Samuel Kolesár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]