Prečo progresívci nechcú zachraňovať malé strany

Liberálny tábor volá po zachraňovaní demokracie a spájaní všetkých možných strán. Má to však jednu zásadnú chybu.

A nie je to chybička krásy. Je to skrat. Ale pozor: prísne logický skrat.

V politickom praveku vždy tí silní zachraňovali slabých. KDH kedysi zachraňovalo Jána Langoša a SKOI, neskôr vo volebnej strane s DÚ aj DS, sociálnych demokratov a Stranu zelených na Slovensku. Demokratická únia kedysi zachraňovala stranu podnikateľov, postkomunistická SDĽ ešte predtým sociálnych demokratov, Stranu zelených na Slovensku aj stranu poľnohospodárov. Prečo to má byť dnes zrazu celé inak?

KDH je ohrozenou stranou, ako môže niekto v takejto pozícii zachraňovať iného? To jediné, čo dávalo akú-takú logiku, v KDH odmietli, ale ani to by neprinieslo efekt, pretože problém KDH a Kresťanskej únie je identický. Nesprávajú sa ako politické strany, nie sú schopné vstúpiť do konfliktu s hlavnou ideológiou doby ani predstavovať tretí prúd slovenskej politiky. Vo voľbách sa spoliehajú už iba na milosrdenstvo blížnych.

V ringu však preferenčne silnejšie strany, ktoré by mohli zachraňovať tie menšie, sú.

Napríklad Progresívne Slovensko. Prečo Hegera, takmer už nebožtíka, a jeho kamarátov z vlády nezachraňuje PS? Nepomohlo by práve to – prepytujem – zachrániť každý jeden hlas, a teda údajne ohrozenú demokraciu?

Prečo nemajú progresívci v sebe pud, po ktorom volajú v ich novinách, a prečo ich za to vlastné noviny neberú na zodpovednosť?

Má to dva dobré dôvody.

(viac…)
Jaroslav Daniška

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]