V Amerike sa sformovala skupina expertov, ktorá volá po zmene americkej zahraničnej politiky. Ide o jeden z najdôležitejších príspevkov do politickej debaty o vojne na Ukrajine. Kľúčové miesto v tejto iniciatíve má Jack F. Matlock, Reaganov blízky spolupracovník a znalec Ruska. Píše Vladimír Palko.
Minulý týždeň skupina amerických odborníkov z oblasti bezpečnosti, pôsobiacich v minulosti vo vojenských i civilných zložkách, vydala vyhlásenie k stavu vojny na Ukrajine. Názov vyhlásenia znie: „USA by mali byť silou za mier vo svete“.
Títo odborníci sú združení v organizácii Eisenhower Media Network (EMN). Odborníci z EMN zdôrazňujú svoju nezávislosť od Pentagónu a amerického vojensko-priemyselného komplexu a sú voči nim v názorovej opozícii. S týmto postojom súvisí meno prezidenta Dwighta Eisenhowera v názve EMN. Bol to Eisenhower, ktorý vo svojom rozlúčkovom prejave v januári 1961 varoval pred problémom prílišného nárastu vplyvu vojensko-priemyselného komplexu.
Vyhlásenie EMN podpísalo štrnásť odborníkov, zväčša bývalých dôstojníkov, diplomatov a akademikov. Medzi nimi známy Jeffrey Sachs, profesor z Kolumbijskej univerzity, Lawrence Wilkerson, šéf kancelárie ministra zahraničných vecí Colina Powella v čase invázie do Iraku, generál vo výslužbe Dennis Laich, či bývalý veľvyslanec USA v Sovietskom zväze za prezidenta Ronalda Reagana Jack Matlock. K poslednému menovanému sa ešte vrátime.
Vyhlásenie bolo publikované na mnohých webových stránkach a ako platená inzercia sa ocitlo i na stránkach New York Times.
Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.
Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]