Petíciu proti pracovnému zošitu pre stredoškolákov, ktorej obálku zdobia mužské a ženské pohlavné orgány, podpísalo už takmer 19-tisíc občanov. Slovenská akadémia vied však publikáciu nepovažuje za porušenie etických princípov a odmietla sa od nej dištancovať.
Ústav výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV) vydal začiatkom roka pracovný zošit pre stredné školy a gymnáziá s názvom Partnerská a sexuálna výchova. Publikáciu zhotovili dve mladé akademičky – Nikola Kallová a Andrea Čierna. Na prvé počutie sa nezdá, že ide o nejaký ideologický progresívny extrém, no nahliadnutie do samotnej učebnice vzbudzuje presne opačné pocity.
„V uvedenej učebnici sa za hlavnú normu považuje bezpečnosť chápaná ako bezpečnosť pred zneužitím, pohlavnými chorobami a otehotnením. Napríklad masturbácia sa v nej nepovažuje za morálny problém, prvý sex je opísaný spôsobom, ktorý žiakov v podstate vábi vyskúšať si ho,“ vyjadril sa na margo publikácie v rozhovore pre Štandard Andrej Rajský, predseda Komisie pre vzdelávaciu oblasť človek a spoločnosť na ministerstve školstva.
Aj publikácia je ideologicky podfarbená, jedna kapitola sa venuje sexuálnej orientácii, pričom je tam zobrazených desať vlajok, pod ktorými je vypísané, ku ktorej orientácii patria. Vlajky bisexuálov, gejov a lesieb sú len základom, čitateľ nájde aj tie, ktoré patria scoliosexuálom, asexuálom, pansexuálom, demisexuálom, polysexuálom či pomosexuálom. Pri vymenovaných partnerských právach je komentár: „Vedeli ste, že… Len posledné tri z uvedených práv majú na Slovensku aj LGBTI+ ľudia.“
Rajský sa v nedávnom rozhovore vyjadril aj k tejto problematike. Učebnica podľa neho „nespĺňa nároky hodnotovo vyváženého prístupu, v ktorom by sexuálna výchova bola ponorená do kontextu pedagogicky a eticky citlivého nastavenia“.
Autorský kolektív, ktorý publikáciu vypracoval, vychádzal pri tvorbe z poznatkov a výsledkov vlastného výskumu zameraného na intímne vzťahy a kvalitu života adolescentov. Na tento projekt s názvom Medzníky v tranzíciách intímnych vzťahov a kvalita života v období adolescencie a mladej dospelosti dostal v roku 2019 celý tím od Agentúry na podporu výskumu a vývoja 211-tisíc eur ako nenávratný príspevok.
Petíciu proti učebnici podpísali tisícky ľudí
Ešte pred dvoma mesiacmi (28. marca 2023) preto odovzdala Asociácia za život a rodinu (Asociácia) petíciu adresovanú vedeniu Slovenskej akadémie vied, ktorú v tom čase podpísalo 17 500 občanov. Aktuálne je pod petíciou takmer vyše 18 600 podpisov.
Asociácia v nej žiada o verejné dištancovanie sa Slovenskej akadémie vied od stredoškolskej učebnice, a taktiež o vyvodenie zodpovednosti takým spôsobom, aby sa podobným prešľapom v budúcnosti predišlo. V rámci petície tiež kritizuje nevhodné ilustrácie na obálke a celkovo nízku kvalitu obsahu.
„Do intímnej oblasti mladých vstupuje s obalom, kde sú vyobrazené akési psychedelické preludy pohlavných orgánov. Obsah zošita má malú pridanú hodnotu, pri textoch, zväčša krátkych, dáva odporučenie na sledovanie videa s titulkami a diskusiu o ňom, úplne v ňom absentujú ústavné hodnoty ako manželstvo a rodičovstvo, nejde do hĺbky v oblasti vzťahovej,“ píše sa v spomínanej petícii.
Podľa signatárov v učebnici chýba aj zameranie sa na „vernosť či zodpovednosť ako dôležité princípy pre človeka, ktorý vstupuje do vzťahov“. Zároveň dáva do popredia antikoncepčné metódy, no „nezmieňuje krásu rodičovstva ani prirodzené metódy plánovania rodičovstva“.
Vedenie SAV v učebnici problém nevidí
Asociácia za život a rodinu tento týždeň informovala, že predseda SAV Pavol Šajgalík a predseda Snemu SAV Radoslav Passia na ich petíciu reagovali.
Vedenie odpovedalo listom, v ktorom okrem iného tvrdí, že v tejto oblasti vzdelávania „absentuje jasná koncepcia ako výsledok spoločenského konsenzu“.
Asociácia však na toto tvrdenie reaguje tým, že „Koncepcia výchovy k manželstvu a rodičovstvu (VMR) bola prijatá ako dôsledok uznesenia vlády SR č. 390 z 4. júna 1996″. Zároveň doplnila, že tomuto prierezovému predmetu sa venujú aj dokumenty ministerstva školstva k VMR, ktoré tiež možno považovať za výsledok spoločenského konsenzu.
Zástupcovia SAV ďalej vo svojej reakcii na petíciu uviedli, že sa pozitívne stavajú k požiadavke, aby predovšetkým rodičia vychovávali svoje deti v oblasti vzťahov a intimity. Podľa nich však „nezanedbateľná časť slovenských rodín nedokáže túto zodpovednú funkciu plne zastúpiť, a preto považujeme za potrebné, aby do tejto oblasti vstúpila aj škola.“
SAV strhol progresívny prúd
Podľa Asociácie za život a rodinu sa kompetentní touto odpoveďou v mene celej SAV „jasne priklonili k jednému ideologickému prúdu, ktorý sa snaží vstupovať do tejto intímnej sféry detí a mladých často, žiaľ, nevhodnými spôsobmi“, a to namiesto pomáhania a povzbudzovania rodičov v tejto výchovnej oblasti.
„Deti a mladí si v oblasti vzťahov zaslúžia individuálny prístup tých, ktorí ich najlepšie poznajú a milujú, teda svojich rodičov. Mladí podľa skúseností odborníkov túžia po stabilných vzťahoch a usporiadaných harmonických rodinách,“ uviedol Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.
„Zástupcovia váženej akademickej inštitúcie na Slovensku sa zastali chabého obsahu a perverznej podoby pracovného zošita, ktorý na svojom obale nesie ilustrácie pohlavných orgánov, čím jasne zdôrazňuje sploštenie vzťahov na sexualitu vo vnímaní autoriek publikácie,“ zhodnotila v tlačovej správe Asociácia.
Asociácia zvažuje podnet pre ohrozovanie mravnej výchovy mládeže
Podľa Slovenskej akadémie vied nedošlo k porušeniu etických princípov.
„Rešpektujeme inakosť názorov, právo na iný postoj a sme otvorení kritike a diskusii, ale nevidíme dôvod, aby sme sa dištancovali od predmetnej publikácie Partnerská a sexuálna výchova. Pracovný zošit pre stredné školy a gymnáziá,“ uviedli v liste obaja predsedovia SAV.
Iniciátori petície vyjadrili zhrozenie z postoja členov akademickej inštitúcie. „Očakávali sme, že sa budú dištancovať aspoň od nevhodného obalu učebnice a apelovať na svojich kolegov, aby perverznosťami nekazili dobré meno tejto inštitúcie. Žiaľ, učebnice s vyobrazenými pohlavnými orgánmi na obale sa vedenie SAV zastalo, a tak sa môžeme len pýtať, kam až majú niektorí akademici posunutú hranicu akceptovania sexualizácie detí a mladých,“ okomentoval odpoveď funkcionárov Tomáš Kováčik.
Matúš Hagara zo CitizenGO Slovensko zase poznamenal, že SAV by si vyobrazenie pohlavných orgánov pravdepodobne nedala na svoje „vizitky či propagačné materiály a bilbordy“, no aj tak háji ich prítomnosť na stredoškolskej učebnici.
„Naša spoločnosť je, žiaľ, dlhodobo presexualizovaná, čo škodí nielen mladým, ale spoločnosti ako takej. Je smutné, že teraz už aj SAV do tejto situácie priložila svoj diel. Téma výchovy o vzťahoch, manželstve, rodičovstve, sexualite je prítomná na Slovensku už mnoho rokov. Mladí ľudia si zaslúžia, aby neboli oberaní o výchovu k manželstvu a rodičovstvu, aby téma vzťahov nebola sploštená len na sexualitu, a to navyše bez hlbšieho ukotvenia v morálke, úcte k človeku, v zdôrazňovaní dôstojnosti človeka, vernosti, zdržanlivosti, dôležitosti manželstva, kráse rodičovstva…, ktoré sú také dôležité pri štarte mladého človeka do života aj ako prevencia pred fyzickými i psychickými ujmami,“ dodal Hagara.
„Pre dianie v ostatných mesiacoch, aj čo sa týka učebnice SAV, aj ďalších excesov, zvažujeme podať orgánom činným v trestnom konaní podnety pre podozrenie z prečinov ohrozovania mravnej výchovy mládeže,“ uzavrel Kováčik.