Nemecko pred seizmickým zosuvom?

Horúcim trendom politickej Európy je prepad preferencií Zelených v Nemecku a súbežný vzostup pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Otázka dnes nestojí ani tak, či majú tieto dva pohyby potenciál zmeniť zloženie nemeckej vlády. Jednak nemajú, najsilnejší zostávajú kresťanskí a sociálni demokrati s 28, respektíve 20 percentami. A jednak to pri pohľade zvonku nie je úplne tá kľúčová vec. Kľúčová otázka je, či tieto trendy majú potenciál zmeniť akési základné nastavenia v zásadnom členskom štáte EÚ. Pretože potom by sa menila nálada aj v únijových inštitúciách, na európskych radách a aj slovenský občan by to časom spozoroval na absentujúcej buzerácii.

337747795_536081955316706_6983362365626230943_n Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto: Facebook/BMWK- Christina Czybik

Pohľad do nemeckých prieskumov: rôzne agentúry, samozrejme, hlásia trochu iné čísla, ale aj v tých najviac sledovaných, najoficióznejších, ako je Deutschlandtrend od firmy Infratest Dimpa pre prvý kanál verejnoprávnej televízie, sa úplne ostrakizovaná AfD šplhá k 18 percentám, čo je zhruba dvojnásobok oproti stavu pred rokom. Vládni Zelení, naopak, sú už len na 60 percentách podpory pred rokom, dnes majú medzi 15 a 13 bodmi.

A pre politickú atmosféru v krajine je ešte smerodajnejšie poradie spokojnosti s jednotlivými politikmi. Tento rok vo februári sa minister hospodárstva a šéf Zelených Robert Habeck slnil na druhom mieste, spokojných s ním bolo 47 percent respondentov. Pred Habeckom bola už len spolupredsedníčka jeho strany, ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Tá však v politickej prevádzke nie je veľmi dôležitá, určite nie v porovnaní s vicekancelárom Habeckom, ktorý má prinajmenšom rovnaký vplyv ako jeho priamy nadriadený, pomerne slabý sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.