Zo správ sa niekedy zdá, že vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou sa blíži, dokonca je nevyhnutná. USA sú doteraz svetovým hegemónom, ktorého sužujú vnútorné problémy a nezvládnuté záväzky po celom svete. Čína sa hlási o svoje miesto, jej stále rastúca ekonomika jedného dňa určite predbehne Ameriku, Peking je masívne na nohách. Čína a Amerika budú musieť bojovať o prvé miesto vo svetovom poriadku. Spúšťacím mechanizmom bude pravdepodobne Taiwan, ktorý Peking považuje za svoje územie a rád by ho ovládol. Washington si túto dynamiku uvedomuje. V pondelok pricestoval na návštevu ríše stredu americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken a na adresu niektorých tamojších obyvateľov vyslovil tieto prekvapivé slová: "Nepodporujeme nezávislosť Taiwanu." Rozhodli sa Američania vopred kapitulovať?
Blinkenova návšteva je súčasťou úsilia Bieleho domu o zmiernenie napätia, ktoré v posledných rokoch narastá. Ide o prvú návštevu amerického ministra zahraničných vecí od roku 2018. Blinken mal pôvodne pricestovať začiatkom tohto roka, ale prekazil to incident s čínskym špionážnym balónom, ktorý sa vznášal nad Spojenými štátmi a Američania ho zostrelili.
Republikáni túto návštevu kritizovali. Považujú ju za legitimizáciu nepriateľského komunistického režimu. Hrozia tým, že Blinkena predvolajú, aby svoje konanie vysvetlil v Kongrese. Mnohým neuniklo ani to, že Američania prišli do Pekingu a nie Číňania do Washingtonu, čo naznačuje isté podriadené postavenie. Na druhej strane sa čínsky prezident Si Ťin-pching stretol s Blinkenom napriek tomu, že je len ministrom. A hoci sa USA a Čína vďaka Blinkenovej návšteve vrátili k vzájomným rozhovorom, nezdá sa, že by USA výrazne ustupovali.