Drvivá väčšina ľudí sa zhodne, že mať svoje životné úspory zašité v matraci nie je najlepší nápad. Negenerujú ďalšie peniaze cez úroky, je väčšia šanca, že vám ich niekto ukradne, a ak práve nie ste doma, je k nim dosť zlý prístup. Politicky nevyhovujúcim osobám ale možno čoskoro nič iné nezostane. Ukazuje to napríklad prípad britského politika Nigela Faragea. Tomu banka bez udania dôvodov uzavrela účet a ďalšie finančné inštitúcie mu ho odmietajú otvoriť. Farage tvrdí, že sa stal v podstate neosobou a cieľom je vyhnať ho z Británie.Nigel Farage je zrejme najúspešnejší britský politik posledných tridsiatich rokov. Síce nikdy nezasadal v britskom parlamente a jeho Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) mala maximálne jedného poslanca, ale je jedným z hlavných architektov brexitu. Dlhoročný euroskeptik v roku 1992 opustil Konzervatívnu stranu na protest prijatia Maastrichtskej dohody.Volebné neúspechy UKIP-u boli dané aj britským väčšinovým systémom. Ten mu ale zároveň zaisťoval politickú relevanciu. Štiepenie hlasov v tomto systéme totiž môže byť fatálne a viesť k významným stratám na poslaneckých mandátoch. Konzervatívci si tak nikdy nemohli dovoliť Faragea ignorovať, bol poistkou, že sa toryovci nestanú eurohujerskou stranou.Vo voľbách do europarlamentu, kde sa volilo pomerne, naopak UKIP slávil veľké úspechy a Farage tak strávil roky 1999 až 2020 ako europoslanec, kde sa preslávil svojím rétorickým umom. Jeho plamenné a satirické prejavy o nefunkčnosti EÚ sú nesmierne zábavné.Po brexite, kulminácii jeho politických ambícií, oznámil odchod z politiky. Keď sa ale britský pokus odísť z EÚ premenil na dlhotrvajúcu a vyčerpávajúcu studenú občiansku vojnu, naposledy kandidoval do europarlamentu. Založil novú stranu s jasným názvom Brexit Party, s ktorou vyhral eurovoľby 2019. Pre konzervatívcov to bol jasný signál, že ich voliči majú dosť vnútorných rozbrojov a želajú si čo najrýchlejší odchod z EÚ. Oni sami skončili piaty.Svoju politickú éru Farage dokázal premeniť na lukratívnu moderátorskú kariéru. V rokoch 2017 až 2020 bol moderátorom rádia LBC a od júna 2020 má program v televízii GB News.
Finančná blokáda
Ľavicová a proeurópska časť Británie Faragea neznáša. Považujú ho za strojcu brexitu. UKIP okrem odporu k EÚ sa tiež profiloval na odpore k migrácii, čo viedlo k jeho nálepke ako extrémne pravicového politika. A vo chvíli, keď sa zdalo, že sa ho konečne zbavia, prihováral sa k nim v televízii.
Možno ho teraz konečne dostali. Vo štvrtok Farage oznámil, že mu banka pred niekoľkými mesiacmi uzavrela bez udania dôvodu účet. Keď sa sťažoval, finančná inštitúcia ho informovala, že všetko mu vysvetlí v liste, ktorý dostane. Ten však podľa Faragea nič neobjasnil. Politik sa snažil otvoriť si účet inde, ale sedem finančných inštitúcií ho odmietlo. Celé to vyzerá veľmi podozrivo.
Nad finančnou blokádou Faragea sa pohoršovali takí rozliční ľudia ako Andrew Neil, bývalá hviezda BBC, pred ktorou sa triasli všetci politici, a teraz šéf pravicového magazínu Spectator alebo zakladateľ ľavicového webu Novara Media Aaron Bastani, propagátor „plne automatizovaného luxusného komunizmu“.
„Ak je to aspoň trochu spravodlivý a presný opis situácie – a mne sa zdá, že áno –, potom je to naozaj celkom veľká story. A veľmi znepokojujúce,“ tweetoval Neil.
„Toto je výnimočný príbeh. Predstava, že niekto nemá prístup k bankovníctvu kvôli svojim politickým názorom, je veľmi nebezpečná a odporuje životu v demokracii,“ napísal Bastani.
Samozrejme, poznáme iba verziu Faragea. Jeho banka mohla mať nejaký legitímny dôvod na zrušenie účtu. Mohla zaznamenať podozrivú transakciu, nájsť dôkaz prania špinavých peňazí alebo sa jednoducho nemuselo vyplatiť jeho účet viesť. Sám Farage spomína, že jedným z dôvodov môže byť jeho status „politicky exponovanej osoby“. Tam sa počítajú v podstate všetci s nejakým politickým vplyvom, od premiéra až po obecných zastupiteľov, štátni úradníci, diplomati a podobne. Politicky exponované osoby podliehajú väčšej kontrole kvôli obavám z korupcie.
Pre banky to znamená väčšie náklady na vedenie účtu, čo môže viesť k rozhodnutiu takýto účet zrušiť. Experti pre britské médiá upozornili, že varovanie pred podozrivou transakciou môže vyskočiť, aj pokiaľ ide o úplne legálnu operáciu. V takom prípade by banka mohla zrušiť účet a ostatní odmietnuť ho otvoriť, aj keď právne k ničomu zlému nedošlo. Navyše ide o súkromné spoločnosti a tie sa môžu slobodne rozhodnúť, či niekomu povedú účet.
Sú tu tiež špekulácie, že Farage by mohol byť na sankčnom zozname, pretože je platený z Ruska. Lenže na to neexistujú dôkazy. Denník Guardian tvrdil, že na Rusko je napojený podnikateľ Aaron Banks, jeden z hlavných financmajstrov UKIP. Nič z toho sa nepotvrdilo a Banks vyhral s Guardianom sériu súdov.
Priamo Faragea obvinil z prijatia ruských peňazí labouristický poslanec Chris Bryant, podľa ktorého Farage dostal od Russia Today viac ako pol milióna libier v roku 2018. To je preukázateľná lož. Je pravda, že Farage a niektorí brexitári majú tendenciu Rusom robiť užitočných idiotov. Farage je napríklad skeptický ohľadom západnej pomoci Ukrajine. Nič však nenasvedčuje tomu, že by za to bol platený z Moskvy. Na Russia Today vystupoval dvakrát, naposledy v roku 2017. Pol milióna libier v roku 2018 bol príjem zo všetkých jeho mediálnych aktivít, hlavne však plat z rádia LBC. Farage nemôže Bryanta žalovať, pretože svoje obvinenia predniesol v snemovni, vzťahuje sa teda na ne imunita.
Farage neuvádza príliš veľa podrobností ani to, ktorá banka mu zrušila účet, ani ktoré inštitúcie mu odmietli zriadiť nový. Okrem jeho slova tak nikto nepotvrdil, že sa celá udalosť udiala, ako opisuje. Je to šoumen, ktorému by vyhovovalo urobiť z administratívneho problému politické prenasledovanie. Treba sa mať na pozore.