Slovo mier akoby sa vytratilo nielen z nášho slovníka, ale aj z uvažovania

Pápež František už v marci 2022, mesiac po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, talianskym ženám povedal: „Hanbil som sa, keď som čítal, že skupina štátov pristúpila na kompromis, že minú dve percentá svojho HDP na nákup zbraní, ako reakciu na túto udalosť. Blázni. Skutočnou odpoveďou nie sú iné zbrane, iné sankcie, iné politicko-vojenské aliancie, ale iný prístup, iný spôsob riadenia sveta.“

kardinál Matteo Zuppi patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill Na snímke druhý zľava mierový vyslanec pápeža Františka kardinál Matteo Zuppi počas stretnutia s patriarchom ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom (druhý sprava). Foto: TASR/AP

Hoci po návrate kardinála Mattea Zuppiho z Moskvy bol pápež značne pesimistický ohľadne možnosti skorého mieru, aj tak je dobré hovoriť o mieri na Ukrajine.

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine uplynul už viac ako rok. V posledných týždňoch počúvame správy o novej ukrajinskej protiofenzíve, predtým mesiace o ruskom útoku pri Bachmute. Vojna akoby sa stala „večná“. Útok strieda útok, jedna katastrofa druhú. Či je to ostreľovanie jadrovej elektrárne, zničenie obrovskej vodnej priehrady alebo niečo iné. Ukrajina a Ukrajinci nesmierne trpia, ich vlasť sa premieňa každým dňom na väčšie rumovisko.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.