V rámci eurozóny je kvantum štátov, no len jedna monetárna politika. Tá, o ktorej rozhoduje Európska centrálna banka (ECB). Rozdiely sú však v rôznych kútoch kontinentu značné. Kvôli tomu sa ukazujú benefity domácich mien a vlastných centrálnych bánk, ktoré môžu uvoľňovať alebo uťahovať opasky podľa potreby miestneho hospodárstva.
Inflácia a jej vývoj je pod drobnohľadom už takmer pol druhého roka. Začiatok vojny na Ukrajine a súvisiaca energetická aj menšia potravinová kríza boli veľmi silné impulzy, ktoré podnietili prudký nárast cenovej hladiny v celej Európe.
Stúpanie cien však zďaleka nebolo a ani nie je vo všetkých kútoch starého kontinentu rovnaké. Krajiny naprieč Úniou aj eurozónou majú svoje špecifiká. Niektoré viac zasiahlo odpútavanie sa od ruského plynu a energií, ďalšie trpeli, lebo nemali priamy prístup k moru a viac ich zasiahli narušenia dodávateľských reťazcov, iné zase ovplyvnili sankcie a zákazy vývozu či dovozu z/do Ruska. A časť zase silne zasiahlo zdražovanie potravín ako chlieb, slnečnicový olej a ďalšie produkty. Niektoré sa vedia prispôsobiť rýchlejšie a lepšie, iným to istý čas trvá.