Digitálne peniaze centrálnych bánk (CBDC) môžu v teórii v niektorých ekonomikách rozhýbať obchod, lepšie krotiť infláciu alebo ponúkať alternatívu hotovosti tam, kde ju ľudia dobrovoľne prestali používať a neveria bankovému sektoru.
O každej z týchto vlastností by sme mohli viesť dlhú polemiku a medzi akademikmi sa aj deje. Európska centrálna banka (ECB) sa však podobne ako tá čínska vydala na vlastnú neprešliapanú cestu a chce využiť digitálne euro k niečomu úplne novému.
ECB chce okrem iných funkcií vybudovať z digitálneho eura konkurenta platobnému molochu spoločností Visa a Mastercard. Je to ambiciózny cieľ, ale dal sa tušiť už z predchádzajúcich krokov Európskej únie a ECB. Keď pred rokmi prišla Únia s platobnou smernicou PSD2, jeden z hlavných cieľov bola možnosť licenciovať poskytovateľov PSD2 služieb, ktorí by mohli využívať okamžité platby na to, aby vytvorili nové aplikácie konkurujúce veľkým kartovým spoločnostiam.
To sa nepodarilo a hoci sa situácia pomaly mení, smernica PSD2 konkurenciou pre kartové spoločnosti stále nie je a ešte dlho nebude. Má to mnoho dôvodov, ale jedným z nich je aj úloha niektorých bánk, ktoré k novej smernici pristúpili veľmi vlažne a splnili len nevyhnutné minimum požiadaviek. To ale PSD2 aplikácie robí nepoužiteľné či aspoň nekonkurencieschopné. Nájdu sa aj výnimky, ale z hľadiska štatistík používania je jednoznačné, že smernica nesplnila tento svoj cieľ.
Do toho teraz prichádza ECB s logickým krokom. Keď to nerobia banky, tak centrálna banka by mohla. V prvom rade ju nejde o zisk, takže si môže dovoliť nespolupracovať s kartovými spoločnosťami či dohodnúť výhodnejšie, aj keď pre banku drahšie podmienky. Pointou digitálneho eura je totiž práve to, že vám účet nevedie banka, ale centrálna banka. A tiež môže pracovať s vlastným systémom, ktorý už má, a rozvinúť ho do konkurencieschopnej podoby.
Je to ale krok zlým smerom, pretože vytĺkame klin klinom. Sú Visa a Mastercard bezkonkurenčné? Áno, ale riešením nie je postaviť proti nim štátny monopol. Majú dlhodobo oligopolné zisky? Vyzerá to tak, ale pri bližšom pohľade každý z nás vidí, ako veľa inovácií pre používateľov každý rok chrlia. Bude schopná robiť to i centrálna banka, ktorej o zisk nejde? Pripravme sa skôr na opak, teda na horšie a drahšie služby, akurát naoko bude vyzerať všetko lacnejšie, zvyšok doplatíme z daní alebo cez infláciu. Ekonomická teória je v tomto neúprosná.