Hodil by Trump Zelenského cez palubu, alebo by sa stal záchrancom Ukrajiny?

Donald Trump, agent Putina, kremlofil, nepriateľ Ukrajiny. Je to však pravda? Ak budúci rok na jeseň zvíťazí v prezidentských voľbách, čo nemožno vylúčiť, bude to znamenať zásadnú ranu pre ukrajinskú bojaschopnosť. Trump niekoľkokrát zopakoval, že pokiaľ sa stane prezidentom, zavládne mier do 24 hodín.

Donald Trump Donald Trump. Foto: TASR/AP

Všeobecne sa očakáva, že dotlačí Ukrajinu k zásadným ústupkom pod hrozbou, že ju inak prestane podporovať. V nedávnom rozhovore pre televíziu Fox News však Trump dal nahliadnuť do alternatívnej reality, keď, naopak, Kyjev po zuby ozbrojí a umožní mu vytlačiť Rusov zo svojho územia.

Keď sa ho moderátorka Maria Bartiromová pýtala na plán zariadiť mier do jedného dňa, Trump po istom vytáčaní odpovedal nasledovne: „Zelenského poznám veľmi dobre a Putina poznám veľmi dobre, dokonca ešte lepšie. A s oboma som mal dobré vzťahy, veľmi dobré. Zelenskému by som povedal: Už nie. Musíš sa dohodnúť. Putinovi by som povedal: Ak sa nedohodnete, dáme mu veľa. Dáme [Ukrajine] viac, než kedy dostala, ak budeme musieť. Ja tú dohodu uzavriem počas jedného dňa. Jedného dňa.“

V tábore Trumpových podporovateľov, ktorí sú skeptickí v súvislosti s pomocou Ukrajine, jeho odpoveď vyvolala zdesenie. Intelektuál a komentátor Rod Dreher tvítoval: „Všetci konzervatívci skeptickí ohľadom vojny boli uvedení do pohotovosti. V prípade znovuzvolenia bude Trump konvenčným neokonom.“ V slovníku trumpovcov je neokon v podstate synonymum vojnového štváča.

Hoci určitá časť americkej pravice by si to priala, Trump nie je izolacionista, ktorý by preferoval úplné stiahnutie USA zo sveta. Je nasledovníkom, aj keď možno nevedomým, jacksonovskej školy zahraničnej politiky.

Teoretik medzinárodných vzťahov Walter Russel Mead prišiel s konceptom štyroch škôl americkej zahraničnej politiky. Prví sú hamiltonovci, ktorí chcú hlavne udržiavať obchodné vzťahy so svetom, potom jeffersonovci, praví izolacionisti, skeptickí ohľadom všetkých zahraničných akcií, wilsonovci, ochotní vyvážať americké ideály do sveta. A nakoniec jacksonovci, ktorí „sa oháňajú bojovným nacionalizmom, rýchlo sa urážajú, sú puntičkárski, pokiaľ ide o česť, a neprekáža im, že upierajú práva cudzincom (…).


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.