Skončilo nám obdobie lacných úrokov nielen na hypotékach, ale aj na verejných dlhoch. Miesto neho sa začína obdobie diskusie o ich udržateľnosti.
Zmerať udržateľnosť však nie je trivialita. Analýze verejných dlhov sa venujú celé inštitúcie, ako je napríklad naša RRZ, alebo ratingové agentúry. Na rýchlu laickú analýzu kvality verejného dlhu zase až tak veľa nástrojov nie je. Prvým parametrom je podiel dlhu k HDP. Chcelo by to napísať, čím nižšie – tým lepšie. Ale porovnajme si Írsko a Japonsko. Írsko išlo ku dnu v roku 2008 s dlhom vo výške 24 percent HDP. Japonsko si spokojne funguje s dlhom 263 percent HDP.
Dôležitejšia ako pomer dlhu k ekonomike je aktuálna dôvera investorov v tento dlh. Nižší podiel dlhu pomáha dôveru budovať, no sám o sebe zďaleka nestačí. Dôležité je aj to, ako rýchlo dlh pribúda alebo z neho ubúda. Teda výška deficitu. Ak sa vysoký deficit nakombinuje s ekonomickou recesiou, teda nižším daňovým výberom, teda nižšou schopnosťou splácať – dôvera investorov sa môže začať vyparovať.