Trump vyhral súd v kľúčovej Pennsylvánii

Trump na mítingu v Grand Rapids v Michigane. Foto: TASR/AP

Pennsylvánsky súd dal vo štvrtok v prípade týkajúcom sa prezidentských volieb za pravdu tímu republikána Donalda Trumpa. Ten namietal neodôvodnené predĺženie lehoty, počas ktorej mali korešpondenční voliči dodatočne vierohodne preukázať svoju totožnosť. Víťazstvo je však skôr symbolického charakteru.

Súd v americkom štáte Pennsylvánia, kde v čerstvých voľbách tesne vedie Joe Biden a kde predstavoval rozdiel medzi prezidentskými kandidátmi len 0,8% (49,8 ku 49,0), vo štvrtok rozhodol v spore týkajúcom sa korešpondenčných hlasov v prospech tímu súčasného prezidenta Donalda Trumpa.

Podľa platných zákonov totiž museli voliči hlasujúci poštou najneskôr do šiestich dní od konania volieb vyriešiť všetky nedostatky spojené so svojim dokladom totožnosti a vierohodne ju preukázať, čo by znamenalo urobiť tak do 9. novembra.

Demokratická štátna tajomníčka Pennsylvánie Kathy Boockvarová však dva dni pred konaním volieb, ktoré sa uskutočnili 3. novembra, tento dátum predĺžila až do 12. novembra. A to po tom, ako najvyšší súd tohto východoamerického štátu rozhodol, že hlasovacie lístky je možné prijať až tri dni po voľbách.

Súd v odôvodnení uviedol, že odporkyňa Kathy Boockvarová ako štátna tajomníčka nemala štatutárne oprávnenie vydávať pokyny pre volebné okrsky, pokiaľ malo byť cieľom týchto pokynov zmeniť konečný termín a určitým voličom umožniť neskoršie overenie dokladu totožnosti.

Súd predtým nariadil, aby boli všetky hlasovacie lístky, pri ktorých voliči predložili dôkaz totožnosti medzi 10. a 12. novembrom, oddelené, kým nebude vydaný rozsudok určujúci, čo sa s nimi má robiť.

Pre Trumpa má však tento verdikt nedostatočnú váhu. Sporných hlasovacích lístkov, o ktorých súd priamo vyriekol, že by sa nemali započítavať, je totiž iba zhruba 10-tisíc, pričom rozdiel medzi kandidátmi je viac než 50-tisícový v prospech náprotivka Bidena.

Ďalšie články od Peter Števkov
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.