O prudkom spomalení čínskej ekonomiky svedčí čoraz viac štatistík. Jednou z najvýpovednejších je veľký pokles čínskeho zahraničného obchodu. Oficiálny export poklesol v júli o 14,5 percenta a import o 12,4 percenta oproti stavu pred rokom. Očakával sa pritom pokles o 12,5 percenta pri exportoch a iba o 5 percent pri importoch. Pokles trvá už tretí mesiac v rade a je najsilnejší od pandemickej jari 2020.
Vývoz do USA klesol medziročne o vyše 23 percent a do EÚ takmer o 21 percent. No výrazné poklesy nastali aj voči členom združenia ASEAN a aj voči partnerom v rámci „Belt and road“ iniciatívy. Zaznievajú pritom otázky, či ešte aj tieto čísla miestne úrady neprikrášľujú. Údaje od kontajnerových prepravcov a zrkadlové čísla od obchodných partnerov totiž neraz vyzerajú ešte horšie. Uniknutý dokument čínskych colníkov údajne ukazuje, že viaceré provincie nafukujú čísla exportov, aby následne dostali vyššie dotácie od centrálnej vlády.
S kým najviac obchoduje Čína? Aj v roku 2022 boli najväčším priamym príjemcom čínskeho tovaru USA s podielom 17 percent. Druhý je Hong Kong s podielom 8,5 percenta. Asi sa teraz čudujete – veď Hong Kong je čínsky. Je však špeciálnou zónou s vlastným systémom a vlastným trhom (dokonca má s pevninskou Čínou dohodu o voľnom obchode). Väčšina tovaru, samozrejme, nekončí v tejto destinácii, ale pokračuje ďalej do sveta.