Prihlásiť sa

Čína postupne stráca post svetového megavýrobcu. Nahradiť ho chce pozíciou globálneho investora

pexels-cọ-sơn-thanh-bình-17937676 Ilustračné foto: Pexels.com

O prudkom spomalení čínskej ekonomiky svedčí čoraz viac štatistík. Jednou z najvýpovednejších je veľký pokles čínskeho zahraničného obchodu. Oficiálny export poklesol v júli o 14,5 percenta a import o 12,4 percenta oproti stavu pred rokom. Očakával sa pritom pokles o 12,5 percenta pri exportoch a iba o 5 percent pri importoch. Pokles trvá už tretí mesiac v rade a je najsilnejší od pandemickej jari 2020.

Vývoz do USA klesol medziročne o vyše 23 percent a do EÚ takmer o 21 percent. No výrazné poklesy nastali aj voči členom združenia ASEAN a aj voči partnerom v rámci „Belt and road“ iniciatívy. Zaznievajú pritom otázky, či ešte aj tieto čísla miestne úrady neprikrášľujú. Údaje od kontajnerových prepravcov a zrkadlové čísla od obchodných partnerov totiž neraz vyzerajú ešte horšie. Uniknutý dokument čínskych colníkov údajne ukazuje, že viaceré provincie nafukujú čísla exportov, aby následne dostali vyššie dotácie od centrálnej vlády.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami