Svet patrí nám. Prečo naša doba oplýva frázami o aktívnej starobe

Iste niet pochýb, že priemerná doba dožitia sa za posledné dekády veľmi zmenila a svet, počnúc západnými krajinami, starne, vrátane jeho vládnucej vrstvy. U nás v strednej Európe akoby sme v tomto robili určitú výnimku z pravidla v porovnaní s jeho zvyškom.

Donald Trump a Joe Biden. Foto: TASR/AP Donald Trump a Joe Biden. Foto: TASR/AP

Dvaja najmocnejší muži Ameriky, ktorí budú opäť súťažiť o prezidentské kreslo, sa blížia osemdesiatke či ju už prekročili. Je iste zaujímavá otázka, či ľudia, ktorých detstvo spadá do štyridsiatych a mladosti do päťdesiatych rokov 20. storočia, môžu aj s početným štábom správne porozumieť dvadsiatym rokom 21. storočia. Aj vodcovia iných kľúčových štátov sú zhruba z tejto vekovej kategórie: Čína (70), Rusko (70), India (72), Turecko (69). Je to vlastne podivuhodne vyrovnaná veková kohorta.

Pamätník si spomenie na pozvoľné vyhnívanie Sovietskeho zväzu a vtedy vzniknutý pojem „gerontokracia“, tu je potom uvedený ich vek pri úmrtí: Brežnev (75), Andropov (69), Černenko (73). Sovietski súdruhovia tajomníci boli však proti dnešným starcom v horšom stave, čiastočne vinou menšieho pokroku vtedajších lekárskych vied, čiastočne pre hektolitre vodky, tisíce cigariet a prejedanie.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.