Azda najväčšou výčitkou odporcov bitcoinu je súkromie. Odporcovia sa však nevedia dohodnúť na tom, či je ho priveľa alebo primálo. Bitcoin zadefinoval jeho autor Satoshi Nakamoto ako elektronickú hotovosť. Hotovosť je pritom plne anonymná - samotným zaplatením bankovkou neodhaľujem svoju identitu.
Bitcoin však pri obyčajnej platbe vytvára trvalý elektronický záznam v účtovnej knihe zvanej blockchain. Transakcia obsahuje adresu odosielateľa, prijímateľa aj sumu. Pre mnohé firmy, ktoré spolupracujú s vládami štátov, burzami alebo inými inštitúciami je táto otvorená databáza transakcií zdrojom príjmov. Najväčšia firma, ktorá sa tejto kategórii venuje – Chainalysis – má valuáciu 4.2 miliardy dolárov.
Pre mnohých to nie je dostatok a boli by radi, aby s nič nehovoriacimi adresami, pozostávajúcimi z ničnehovoriacich písmen a číslic boli jasné aj mená, priezviská, rezidencie či dátumy narodenia majiteľov, tak ako je to v bežnom bankovom systéme. A pre mnohých iných je už len informácia o adresách a sumách nedostatočná a preferujú plne anonymné platobné siete, či už bitcoinovú platobnú sieť Lightning Network alebo kryptomenu Monero.