Po solárnych paneloch prichádza rad aj na autá. A mal to byť taký pekný win-win medzi Západom a Čínou

Ktorý štátnický prejav bol v dejinách najrýchlejšie zdiskreditovaný? Chamberlainov „mier pre našu dobu“, reč, ktorou 30. septembra 1938 oznámil prijatie Mníchovskej dohody? Ak by sme sa pozerali z väčšieho dejinného odstupu, pre ktorý pár desiatok rokov nie je dlhá doba, mohol by mu konkurovať prejav, ktorým Bill Clinton v roku 2000 presviedčal Kongres, aby podporil vstup Číny do Svetovej obchodnej organizácie. Tento krok, ktorý znamenal, že čínsky tovar bude mať ľahší prístup na západné trhy a krajina draka zároveň umožní členským krajinám prístup na svoj trh, americký prezident odporučil notorickým sloganom „win-win“.„Naše firmy budú mať po prvýkrát možnosť predávať a distribuovať v Číne produkty vyrobené americkými robotníkmi v USA a nebudú nútené presúvať výrobu do Číny, predávať prostredníctvom čínskej vlády ani dávať k dispozícii cenné technológie – prvýkrát. Budeme môcť exportovať výrobky bez toho, aby sme exportovali pracovné miesta,“ povedal vtedy Clinton.

Žena, automobil, auto, elktrický, elektro Ilustračné foto: Profimedia.sk

Podobne optimistický bol aj v politickom smere. V jeho prejave nechýbala ani ďalšia typická rétorická figúra tej doby, odmietnutie falošných dilem. „Domnievam sa, že voľba medzi ekonomickými právami a ľudskými právami, medzi ekonomickou bezpečnosťou a národnou bezpečnosťou je falošná,“ vyhlásil.

Čína sa bude vyvíjať správnym smerom, pretože „čím viac bude liberalizovať svoje hospodárstvo, tým viac bude liberalizovať potenciál svojich ľudí. A keď majú ľudia možnosť nielen snívať, ale aj svoje sny uskutočňovať, budú sa domáhať väčšieho práva do vecí hovoriť“.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.