Prihlásiť sa

Má úrok pod dvomi percentami a dá sa získať aj štátna prémia. Oplatí sa odkloniť pozornosť od hypoték?

pexels-mikhail-nilov-7731330 Klienti. Ilustračná foto. Zdroj: pexels.com/mikhail nilov

Ekonomickí analytici avizujú, že sadzby na hypotékach by už výrazným skokom prekvapiť nemali. Postupne sa stabilizujú. A aj keď vylúčiť sa ešte jesenné zvýšenie u niektorých finančných domov nedá, malo by byť len mierne. Všetci sa však zhodujú na jednom. „Úrok pod jedným percentom nie je pre bankový systém dlhodobo udržateľný. Išlo skôr o anomáliu, ktorá sa pravdepodobne už nebude opakovať,“ vraví analytik Slovenskej sporiteľne Matej Bašták. Necelé dve percentá však v ponuke bánk predsa len nájdete.

V júni sa priemerný úrok podľa údajov centrálnej banky na nových hypotékach hýbal okolo 4,4 percenta. „Ekonomicky dáva dlhodobo zmysel úročenie hypoték na úrovni tri až štyri percentá. Za istých okolností by sme sa do budúcna mohli pri hypotekárnych kampaniach dočkať aj úrokov začínajúcich číslicou dva, bude to však jednoznačne výnimka,“ myslí si analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Na sadzbu začínajúcu jednotkou si siahnuť môžete, má to však háčik.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami