Prihlásiť sa

Bude Británia čeliť hypotekárnej kríze? Pozrite sa, aké možnosti majú tamojší dlžníci

Žena s dáždnikom vo vzore vlajky Veľkej Británie prechádza popred budovu Bank of England, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Žena s dáždnikom vo vzore vlajky Veľkej Británie prechádza popred budovu Bank of England, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nielen na Slovensku rezonuje téma zvyšovania splátok na poskytnutých hypotékach. „Onedlho sa nám s manželom končí fixácia úrokovej sadzby a naša splátka skočí z tisícky na zhruba 1 450 libier,“ hovorí Slovenka Lucia, ktorá žije a pracuje v Londýne už viac ako dve desaťročia. Systém poskytovania úverov na bývanie je tam diametrálne odlišný, v niečom sa však veritelia nelíšia. Aj oni preverujú príjmy žiadateľa i nehnuteľnosť, o ktorú má kupujúci záujem, a po poskytnutí hypotéky nastáva splácanie. Čo sa však deje v prípade, keď ho klient nezvláda?

Denník Guardian 12. septembra informoval, že nedoplatky hypoték v Británii poskočili v druhom štvrťroku o 13 percent na najvyššiu úroveň od roku 2016. Vyplýva to zo štatistík Bank of England, centrálnej banky krajiny. Stres na hypotekárnom trhu v Spojenom kráľovstve stúpa. „Rastúce úrokové sadzby a nezamestnanosť v posledných mesiacoch vytvorili tlak na disponibilné príjmy domácností, čo prinútilo niektoré rodiny znížiť alebo pozastaviť mesačné splátky hypotéky,“ informuje denník.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami