Urbanistická vláda ulice

Ekonómia nás učí, že zvýšenie ponuky vedie k nižšej cene. To platí aj o cenách nehnuteľností. No výstavba často naráža na extrémne ceny, alebo rovno fyzický nedostatok stavebných pozemkov v žiadaných lokalitách.

pexels-lina-kivaka-5624177 Ilustračné foto: Pexels.com

Logickou cestou je prerobiť, alebo rovno zbúrať existujúce budovy a nahradiť ich budovami vyššími. Väčšia hustota osídlenia má jasné ekonomické výhody. Väčšiemu zahusťovaniu však často bránia mestské zonačené pravidlá. Tie vznikli často pred mnohými dekádami s cieľom „ochrániť“ záujmy existujúcich obyvateľov a zabrániť výstavbe hocičoho hocikde hocikým.

No ako to už býva, s vodou väčšinou povylievali z vaničky aj deti. Obzvlášť v anglosaskom svete sú celé mestské štvrte ustrnuté v riedkej výstavbe jedno- či dvojposchodových budov. Nie sú v nich služby, zamestnanie, ani zmysluplná verejná doprava. Preto sa čoraz častejšie hovorí o potrebe ich prechodu na gentle density“, teda „jemnú hustotu“ zástavby.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.