Prihlásiť sa

Pred päťdesiatimi rokmi zomrel Ludwig von Mises. Čo predvídal z dnešnej doby

Ludwig von Mises. Foto: Wikimedia/Ludwig von Mises Institute Ludwig von Mises. Foto: Wikimedia/Ludwig von Mises Institute

Skoro sme na to zabudli, vlastne takmer rovnako, ako sa zabúda na neho. V polovici októbra, presne 10. októbra, uplynulo 50 rokov od smrti jedného z najväčších ekonómov minulého storočia Ludwiga von Misesa. Bolo to vo chvíli takzvanej normalizácie, keď sa o jednom z najväčších obhajcov slobody a voľného trhu takmer hovoriť nemohlo.

Spomínam si, že náš vtedajší denník Lidová demokrace (spojený s komunistami tolerovanou Československou stranou ľudovou a nijako ekonomicky, a už vôbec nie protrhovo orientovaný) vytlačil trojriadkovú správu, že vo veku 92 rokov zomrel v New Yorku Ludwig von Mises. Ako jediné vtedajšie médium u nás.

Zdalo sa mi, že je to ako správa z minulosti. Nebolo nás veľa, ktorí sme vtedy Misesa študovali a boli sme ním úplne očarení, ale pre všetkých z nás bol Mises absolútnou minulosťou. Jeho prvá slávna kniha, ktorú publikoval vo veku 31 rokov v roku 1912 pod názvom The Theory of Money and Credit bola originálnym príspevkom k monetárnej teórii a k makroekonómii vôbec. Keď som sa prvýkrát stretol s ekonómiou, zdala sa mi už vtedy prehistóriou. A zrazu som v októbri 1972 objavil, že Mises žil až do tejto chvíle. Vo svojej „mladickej“ nerozvážnosti som ešte nechápal rozmer ľudského života.

V súvislosti s našou významnou ekonomickou reformou 60. rokov, ktorá objavila trh a chcela ho spojiť s centrálnym plánovaním, sme sa dostali k slávnemu „sporu“ o socializme (ako sa vtedy hovorilo komunizmu). Tento spor viedol Mises spolu s Hayekom na jednej strane, so socialistami Langom a Lernerom na strane druhej. To bola jediná chvíľa, keď sa tomuto problému venovali najslávnejšie osobnosti vtedajšej ekonomickej vedy. Odvtedy sa tomu teória (s veľkým T) už nikdy nevenovala. Považovala to v podstate za vyriešené.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami