Nemecko ustúpilo Francúzsku. Jadro je zelené a štát ho môže dotovať

Je to prielom v európskej energetike, ktorý má pre nás zásadný význam. Európska rada sa pod vedením španielskeho predsedníctva dohodla na zásadnej reforme európskeho trhu s elektrinou. Tá má otvoriť cestu k tomu, aby sa v Európe dali v budúcnosti vôbec stavať nové elektrárne a aby neustále nehrozilo, že v niektorom momente nebude dosť elektriny. Práve táto neistota dohnala vlani na prelome leta a jesene Európu do tvrdej energetickej krízy.

archívna snímka èeská temelínska jadrová atómová elektráreò Južné Èechy SUJB JETE prevádzka uvedenie temelínsky prvý reaktor prevádzkovanie energetická sústava elektrická elektrina výroba energie èeské atómové jadrové elektrárne Archívna snímka českej jadrovej elektrárne v Temelíne. Foto: TASR/AP

Odvtedy bolo jasné, že niečo sa musí stať. Dohoda prichádza teraz. Fanúšikov voľného obchodu a ekonomických liberálov nepoteší. Otvára cestu k ďalším štátnym dotáciám do energetiky. Lenže tá zregulovaná európska energetika, kde sa musí povinne vykupovať a masívne dotovať obnoviteľné zdroje, so žiadnym voľným trhom nemá už roky nič spoločné.

Naopak, viedla k tomu, že sa nikomu nevyplácalo stavať nové elektrárne – pre obrovskú neistotu, čo sa bude diať. Takže teraz prichádza istota. Reforma dáva štátom možnosť dotovať nielen obnoviteľné zdroje, ale aj jadro. Atóm de facto stavia do rovnakej kategórie zelených zdrojov. Štáty tak môžu dávať investorom atómových elektrární záruku, že sa im nové bloky oplatia. Budú im totiž schopné dať garantovanú cenu na roky dopredu. Ako je to dnes možné pri obnoviteľných zdrojoch.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.