„Sme pripravení obetovať milióny životov, aby sme zaistili, že nikto nenaruší naše územie,“ vyhlásil egyptský premiér Mustafa Madbúlí. Nemal tým však na mysli možný izraelský vpád, ten aj tak nikto neplánuje, ale oznamoval tým, že Káhira nemieni vpustiť do Krajiny palestínskych utečencov z Pásma Gazy.
Egypt s Gazou priamo zdieľa hranicu, je teda logickým cieľom pre Palestínčanov utekajúcich pred vojnou rozpútanou Hamasom. Prijať Palestínčanov však príliš nemienia ani ostatné arabské krajiny. Pokiaľ poznáme históriu pôsobenia Palestínčanov v regióne, nemožno sa ani príliš čudovať.
Keď v roku 1949 Izrael zvíťazil vo vojne o nezávislosť a odrazil útoky okolitých arabských štátov, z krajiny utieklo vyše 700-tisíc moslimov. Stali sa z nich prví palestínski utečenci. Podľa definície prijatej OSN sú za palestínskych utečencov považovaní aj ich potomkovia, preto je ich dnes 5,6 milióna.
Jednou z krajín, ktoré sa snažili o Palestínčanov postarať, bolo Jordánsko. Prijalo ich viac ako polovicu, okolo 450-tisíc, a na rozdiel od ostatných krajín sa staralo o to, aby sa z nich nestali veční utečenci. Palestínčania tak dostali jordánske občianstvo, dnes má zhruba 40 percent Jordáncov nejaký palestínsky pôvod, a čoskoro sa stali významnou politickou silou v krajine.
Jordánsko sa stalo základňou Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), ktorá tam vytvorila štát v štáte. Podnikala z jordánskeho územia útoky na Izrael, jej ozbrojenci boli arogantní, nosili verejne zbrane a chovali sa skôr ako okupačná armáda. V roku 1970 jej velitelia verejne hovorili o nutnosti zvrhnutia jordánskej monarchie. V júni 1970 sa OOP pokúsila zavraždiť kráľa Husajna a situácia sa zdala bezvýchodisková. Kráľov strýko Násir radil utiecť z krajiny. Husajn sa rozhodol bojovať a v septembri sa začala plnohodnotná občianska vojna.
Briti predpovedali Husajnovi porážku. Jeho armádu čiastočne tvorili Palestínčania a hrozilo, že za neho odmietnu bojovať. OOP tiež podporili Sýria, Irak, Alžírsko a Líbya. Irak mal v krajine stále 17-tisíc vojakov. Za Husajna sa však postavili Spojené štáty a Izrael súhlasil, že situáciu nevyužije a bude sa držať bokom.