Boh nemá krajinu. Kňaz zachránil vyše šesťtisíc ľudí, pokus o záchranu posledného mu vyčítali

S predposledným októbrovým dňom sa spája jedno nenápadné výročie. Tento rok uplynulo 60 rokov od smrti írskeho katolíckeho kňaza, monsignora Hugha O'Flahertyho.

Hugh_O_Flaherty_Statue Socha Hugha O'Flaherty . Foto: Don MacMonagle

Ešte predtým, ako sa Nemecko pustilo do „Bleskovej vojny, sa O’Flahertymu podarilo niečo ako „blesková kariéra“. Po štúdiu teológie vstúpil do diplomatických služieb Vatikánu a postupne pracoval v Egypte, Haiti, Dominikánskej Republike i Československu. Druhá svetová vojna ho zastihla vo Vatikáne ako pracovníka Svätého ofícia, teda dnešného Dikastéria pre náuku viery. Začiatok činnosti „írskeho Schindlera“ je spojený s koncom Mussoliniho režimu.

Keď Taliansko vyhlásilo vojnu Nemecku, v talianskych táboroch zostalo bez dozorcov približne päťdesiattisíc vojnových zajatcov (niektoré zdroje uvádzajú až 80-tisíc). Na úteku pred Nemcami hľadali mnohí útočisko v Ríme, uprostred ktorého sa nachádzal nezávislý Vatikánsky štát.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.