Ethereum je po bitcoine druhá najväčšia kryptomenová sieť na svete. Na rozdiel od bitcoinu prináša diametrálne odlišný dizajn a filozofiu siete. To sa prejavuje napríklad aj v mechanizme, aký ethereum využíva na validáciu siete. Zatiaľ čo bitcoin využíva na elektrinu náročný mechanizmus Proof-of-Work (PoW), ethereum v septembri roku 2022 prešlo na alternatívny mechanizmus konsenzu s názvom Proof-of-Stake (PoS), čím sa spotreba elektrickej energie v sieti počas jedného dňa znížila o 99,9 percenta.
Zavedenie takzvaného stakingu, teda alternatívnej formy validácie transakcií, bolo prelomovým momentom v oblasti digitálnych aktív, ktorý prináša implikácie nielen na sieť a jej udržateľnosť z pohľadu ekológie, ale aj pre investorov. Takto sa z etheru, natívnej jednotky siete, stalo produktívne aktívum, ktoré prináša pasívny príjem. Tento príjem pochádza práve z možnosti validovať transakcie na sieti uzamknutím etheru.
Očakávane teda v poslednom roku vznikol rozsiahly ekosystém nástrojov a možností, ktoré umožňujú investorom rôzne formy stakingu s odlišným rizikovým profilom a náročnosťou. Aj to malo za následok, že v poslednom roku rapídne narastá množstvo etheru uzamknutého na staking.