Prihlásiť sa

Stres nie je trauma. Pojem odolnosť sa stal súčasťou európskych dokumentov

Ilustračné foto. zdroj: freepik.com Ilustračné foto. zdroj: freepik.com

Vody sociálnej siete TikTok vydali virálne video, ktoré obletelo svetové médiá: Američanka Brielle (21) na ňom za usedavého plaču popisuje, ako nezvláda osemhodinový pracovný deň. V zamestnaní trávi osem hodín, hodinu a pol trvá cesta do práce, v dopravných prostriedkoch denne strávi tri hodiny. Keď večer dorazí domov, má silu len na sprchu, jedlo, spánok. „Ako mám mať priateľov, ako si nájsť partnera, keď je môj život len únava a stres,“ narieka.

Výsmech aj útoky prišli síce obratom, ale nápadnejšie bolo, koľko mladých sa postavilo na jej stranu. Aj ich zaskočilo, čo to znamená mať osemhodinový pracovný čas, a aj oni sa zdieľali so svojím vyčerpaním. Možno aj preto je dobré, že početné akademické pracoviská rozvíjajú práve teraz pojem odolnosť, čiže rezilienciu. Mnohí sociológovia aj psychológovia upozorňujú na mieru, akou sa napríklad práca vplyvom nových technológií natoľko „zhustila“, že súčasná osemhodinová smena je rádovo náročnejšia ako rovnaká smena pred dvadsiatimi rokmi.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami