Zabudnutá pocta európskemu východu. Čierny baranček a šedý sokol Rebeccy Westovej

Anglická spisovateľka Rebecca Westová (1892 až 1983) nie je u nás známa a ani vo svojej domovine sa nespomína príliš často. Ale za svojho dlhého života bola veľmi úspešnou ženou v centre literárneho diania. Knihy jej vynášali značné príjmy, prispievala do prestížnych časopisov v Británii aj v USA, a bola desať rokov milenkou H. G. Wellsa.

Rebecca West - Writer - with husband Henry Andrews... Rebecca Westová so svojim manželom Henrym Andrewsom. Foto: Profimedia.sk

V 90. rokoch, v čase juhoslovanských vojen, zažil jej cestopis po Juhoslávii Čierny baránok a šedý sokol (1941) oživenie záujmu. Hoci ho niektorí komentátori hodnotili kriticky, z nevyhnutnosti sa k nemu vracali ako k nezabudnuteľnému anglicky písanému pohľadu na túto krajinu. Ale aj autori, ktorí sa nezaoberajú vojnou, sa o knihe občas zmienia ako o jednom z najlepších anglických moderných cestopisov vôbec.

Westová bola so svojou záľubou – v novovzniknutých národných štátoch strednej a juhovýchodnej Európy po skončení prvej svetovej vojny – dosť osamotená. V móde bolo skôr hovoriť, že Versailleská mierová zmluva bol omyl. Westovú viedol k tomuto názoru jednak antiimperializmus – impériá sú podľa nej zhubné pre ovládaných, ako aj pre ovládajúcich, a jednak presvedčenie, že európsky Západ dlhuje Juhoslovanom za zadržiavanie náporu Turkov a biedne zaobchádzanie zo strany Rakúsko-Uhorska.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.