Prihlásiť sa

Postavenie oznamovateľa sa zneužíva na povolebnú ochranu „našich ľudí“

Zuzana Dlugošová. Foto: Pavol Zachar/TASR Zuzana Dlugošová. Foto: Pavol Zachar/TASR

Na Slovensku sa premnožili prípady „chránených oznamovateľov“ až tak, že sa musel ozvať Úrad pre ochranu oznamovateľov. Ujala sa toho riaditeľka úradu Zuzana Dlugošová, ktorá vystúpila na tlačovej konferencii, aby ozrejmila rozhodovanie úradu. Odpovede na tie najpálčivejšie otázky, ako skúmanie opodstatnenosti povolebnej ochrany „našich ľudí“ (Matovičových a Lipšicových), nepadli. Verejnosť sa však dozvedela, že osoby s chráneným statusom oznamovateľa sú mimoriadne dobre chránené pred inými zákonnými postupmi.

Podľa medializovaných informácií dostalo ochranný status minimálne 15 policajtov z prostredia NAKA a iných zložiek policajného zboru, generálny riaditeľ inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo a aj prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš. Tieto osoby okrem údajného odkrývania rozsiahlej trestnej činnosti, ku ktorej vypovedajú ako „oznamovatelia“, spája aj ochrana pri pracovnoprávnych úkonoch zo strany ich nadriadených.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami