Zoo pred zimou: Prvýkrát sa vyliahol lori, medveďom narastie apetít

KOŠICE – Chovateľov košickej zoo aj tento rok potešili vzácni nováčikovia. Transport niektorých zo zahraničia nebol jednoduchý. Hoci je zariadenie otvorené celoročne, druhy, ktoré neľúbia zimu, si odpočinú a zregenerujú v zázemí. Na rozdiel od medveďov, ktorým na prelome rokov navyše narastie chuť do jedla.

Medvede v košickej zoo uprednostnia pred spánkom dobrú stravu. Foto: Dušan Guman

„Väčšina zvierat tu žije v celoročne obývaných výbehoch. Patria k nim kopytníky okrem afrických a ázijských druhov antilop či zebier. V zime môžu návštevníci obdivovať  všetky druhy šeliem a väčšinu vtákov. Výnimkou sú teplomilné a sťahované vtáky, ktoré zimujú v chovateľskom zázemí. Zazimované sú aj tučniaky,“ priblížil zaujímavé údaje vedúci zoologického oddelenia Zoo Košice Patrik Pastorek.

„Keďže tučniaky jednopáse pochádzajú z Južnej Ameriky, nízke teploty by im mohli ublížiť. Vykurované chovné zariadenia poskytujú exotickým zvieratám možnosť výberu. Napríklad levica Laura, ale aj surikaty bežne trávia čas vo vonkajších výbehoch aj v zimných mesiacoch. K zvieratám, ktoré návštevníci nemôžu v zime vidieť, patria niektoré druhy plazov a korytnačiek. V chovateľskom zázemí sme im vytvorili podmienky na hibernáciu a ďalšiu reprodukciu. Naopak, chladnejšie dni si užívajú tulene, severské druhy sov a vysokohorské kopytníky.“

Panda červená Foto: Archív Zoo Košice

Medvede pred spánkom uprednostnia dennú stravu

„K zvieratám, ktoré chladné mesiace prespia, patria u nás iba pôvodné druhy plazov. Vo voľnej prírode zimujú v štrbinách podzemia a aj u nás sme im vytvorili rovnaké podmienky. Medvede nespia. Nemajú potrebu, keďže majú každodenný prísun potravy. Snáď len doplním, že majú väčší apetít. Zrejme mierne zimy spôsobujú, že i vo voľnej prírode sú aktívne aj v tomto období,“ upozornil zoológ.

Podľa P. Pastoreka niečo nové prináša v zoologickej záhrade každý rok. „Pri zachovaní rozmanitosti života na Zemi zohrávajú moderné zoologické záhrady kľúčovú úlohu. Najdôležitejšou z nich je úloha zachovania čo najširšej genetickej pestrosti.  V tejto súvislosti spomeniem napríklad zubry, priamorožce šabľorohé a dva druhy zebier – Chapmanove i mimoriadne ohrozené zebry bezhrivé.“

Zubor európsky Foto: Archív Zoo Košice

Náročné boli transporty z iných krajín

„Stáda týchto druhov sme podľa situácie doplnili o samce, resp. samice. Išlo o náročnejšie transporty z Fínska, Dánska, ale aj z Holandska. Prišli k nám tiež tri medvieďatá zo Záchrannej stanice a Ekocentra v Zázrivej a mnohé ďalšie vzácne a mimoriadne ohrozené druhy, ako sú napríklad gekóny modré, okáč tmavý, argus páví či ara zelená.“

„V tomto roku sme zaznamenali desiatky prírastkov. Chovateľov potešilo deväť tučniakov jednopásych, plameniaky ružové, lemur kata či lori Forstenov, ktorý sa u nás vyliahol prvýkrát.  Vo vonkajšej expozícii plazov sa vyliahli vretenice severné. Ako každoročne, rozrástli sa stáda antilop, pakoní, lám, kengúr, kozorožcov, tahrov a pod.,“ informoval Patrik Pastorek.


Na stránke centrálnej banky je už niekoľko dní informácia o pokračovaní znižovania úrokových sadzieb. Čo teda čaká slovenské bývanie?
Prejsť na článok
K ikonickým miestam Košíc, ktoré nielen miestni, ale aj turisti s obľubou navštevujú, patrí najväčší a najstarší trh na Dominikánskom námestí. V sezóne je hotovou pastvou pre oči. Predajcovia ho však nevykresľujú až tak idylicky.…
Prejsť na článok