Sledujme Nemecko. Dva retardéry na ceste k zelenému svetu

Ako sme práve videli v správach o cene elektriny, možným scenárom vývoja v Česku je deindustrializácia, zánik priemyslu. Česká vláda pred tým doteraz zatvárala oči ako dieťa, ktoré si myslí, že keď niečo prestane vidieť, prestane sa to diať. A tak ako dieťa vkladáme svoj osud do rúk dospelých, a dúfame, že sa spamätajú za nás. Hľadáme lastovičky zmeny. Týka sa to, samozrejme, Nemecka.

AFD Líder kandidátky AfD v Hesensku Robert Lambrou. Foto: TASR/DPA

Čo sú tie nemecké lastovičky zmeny? Jedna priletela minulý týždeň z Karlsruhe, zo Spolkového ústavného súdu. Senát zrušil vládou a parlamentom už odhlasovaný prevod 60 miliárd eur v úveroch do takzvaného Fondu pre klímu a prechod (CTF). Možnosť prevziať tieto úvery schválili poslanci pred dvoma rokmi predchádzajúcej vláde, išlo o poslednú tranžu úverov na boj proti dôsledkom lockdownov a nimi spôsobeného hospodárskeho poklesu.

Potom sa ukázalo, že 60 miliárd už nie je potrebné vynakladať proti korone a stagnácii, a tak ich súčasná vláda (červení, zelení, žltí, teda semafor) presmerovala na zelenú prestavbu hospodárstva. Súd vydedukoval, aké pravidlá boli týmto manévrom porušené. Fond KTF teraz bude musieť tých 60 miliárd nájsť iným spôsobom. Alebo ich môže aj odpísať a jednoducho nestavať nové veterné elektrárne, solárne parky a ekonomicky úplne nezmyselnú infraštruktúru na výrobu zeleného vodíka. To by, samozrejme, znamenalo, že Nemecko nesplní svoje ciele Green New Deal v oblasti zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie. Rozhodnutie súdu zvyšuje tlak na stále rigidne zelenú vládu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami