AI influencerka či filmový trailer: tieto videá zhotovila umelá inteligencia

Revolúcia vo filmovom priemysle prichádza skôr, ako by sme si boli pomysleli. Nástup umelej inteligencie bol z počiatku na neuverenie, no výsledky boli oproti realite stále nedostatočne presvedčivé. Dnes sme však svedkami takého rýchleho pokroku, čo sa týka kvality, že niektorí z nás už nevedia rozlíšiť rozdiel medzi skutočným videom a takým, ktoré zhotovila umelá inteligencia.

Na sociálnych sieťach sa objavujú príspevky, ktoré ilustrujú napríklad, ako realisticky dokáže umelá inteligencia „rozpohybovať“ fotografiu. Vzniknuté zábery majú isté limity, no sú prakticky na nerozoznanie od skutočných záberov.

1. Generating an AI image in Midjourney, and turning it into a video using Runway's Motion Brush pic.twitter.com/i20SWZvjRr

— Rowan Cheung (@rowancheung) November 27, 2023

Realistickejšie zábery už vznikajú aj toho, čo sa nikdy nestalo, či osôb, ktoré nikdy neexistovali. Umelá inteligencia totiž generuje aj videá na základe textu, ktorý jej používateľ zadá. Jednoducho slovami opíše, čo by sa na videu malo zobraziť a výsledok môže vyzerať aj nejako takto.

3. Stable Diffusion's new open-sourced text-to-video generation model pic.twitter.com/AJJ4YgIYfD

— Rowan Cheung (@rowancheung) November 27, 2023

Takýto pokrok určite poteší aj nadšencov rôznych „meme“ obrázkov s komických posolstvom. Vďaka umelej inteligencii sa totiž z nehybných fotografií stávajú videá, ktoré vtipu dodávajú nový rozmer.

4. Making memes come to life using the new Stable Diffusion Video pic.twitter.com/4DUibYfR6y

— Rowan Cheung (@rowancheung) November 27, 2023

7. More memes pic.twitter.com/exmPv75bg2

— Rowan Cheung (@rowancheung) November 27, 2023

Ak vás doterajšie krátke videá či vtipy až tak nepresvedčili o „filmovej revolúcii“ dávajte dobrý pozor. Umelá inteligencia už dokáže vytvoriť aj dlhší formát videa. Existuje napríklad videoklip či filmový trailer kompletne zostavený touto revolučnou technológiou.

6. A music video, created using AI with Runway pic.twitter.com/mCnMRI4UV2

— Rowan Cheung (@rowancheung) November 27, 2023

9. A movie trailer generated by AI pic.twitter.com/dumR3wr6CD

— Rowan Cheung (@rowancheung) November 27, 2023

Na sociálnych sieťach by ste podobných videí našli neúrekom. Nástup fotiek a videí generovaných umelou inteligenciou však otvoril brány aj pre iné využitie. Vznikajú totiž profily takzvaných AI modeliek. Ich účelom je upútať pozornosť mužského obecenstva prevažne intímnymi fotografiami či šteklivými videami.

If you want to stare at the sun… there’s always my patreon #4thofJuly #bikini #JokeDay #SaturdayMotivation #SaturdayThoughts #SaturdayMood pic.twitter.com/RyaqE2lU6L

— Zoey Platinum (@ZoeyPlatinum) July 1, 2023

Podobným príkladom je aj Aitana Lópezová, ktorú vygenerovala umelá inteligencia. 25-ročná ružovovlasá virtuálna AI modelka na Instagrame nazbierala doposiaľ 167-tisíc sledovateľov.

Podľa informácii internetového spravodajského portálu Business Insider táto vymyslená žena prostredníctvom aktivity na sociálnych sieťach zarába od 3-tisíc do 10-tisíc eur mesačne. Vytvorila ju španielska agentúra na objednávku Rubeña Cruza, zakladateľa barcelonskej modelingovej agentúry The Clueless.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Aitana Lopez (@fit_aitana)

Cruz pre Euronews povedal, že sa rozhodol navrhnúť Lópezovú po tom, čo mal problémy s prácou so skutočnými modelmi a influencermi. „Začali sme analyzovať, ako pracujeme, a uvedomili sme si, že mnohé projekty boli pozastavené alebo zrušené pre problémy, ktoré sme nemohli ovplyvniť. Často to bolo vinou influencera alebo modelky, a nie pre problém s dizajnom,“ povedal.

„Urobili sme to preto, aby sme sa mohli lepšie živiť a neboli závislí od iných ľudí, ktorí majú ego, mániu alebo chcú len zarobiť veľa peňazí pózovaním,“ dodal.

Ďalším príkladom je účet emilypellegrini s viac ako 100-tisíc sledovateľmi.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Emily Pellegrini (@emilypellegrini)

Existencia technológie na takej úrovni, že dokáže nahradiť nielen pracovnú silu, ale aj medziľudský kontakt, žiaľ, dnes vo veľkej miere prenesený na platformy sociálnych sietí, je skutočne na neuverenie. Neustále sa tak rozširuje okruh profesií, ktoré v blízkej budúcnosti zrejme umelá inteligencia nahradí.