Málokto vie, že Henry Kissinger sa svojho času pustil do rozhovoru o Slovenskom štáte s Jánom Čarnogurským. Ten na to v tomto texte mierne zaspomínal.
Henry Kissinger zomrel 29. novembra v Connecticute v USA, narodil sa 27. mája 1923 v Nemecku. Prežil svojich veľkých partnerov v pozemskej politike – „svojho“ prezidenta Richarda Nixona, premiérku Margaret Thatcherovú, čínskych lídrov Mao Ce tunga aj Čou En Laja, singapurského predsedu vlády Li Kuang-jao, sovietskeho ministra zahraničia Andreja Gromyka, už ako súkromná osoba navštevoval Vladimira Putina či naposledy Si Ťin-pchinga.
Ako 24-ročný vydal knihu Nukleárne zbrane a zahraničná politika, medzi prvými skúmal zmenu zahraničnej politiky pod vplyvom samotnej existencie jadrových zbraní. Za začiatok novovekej zahraničnej politiky považuje Westfálsku dohodu o skončení tridsaťročnej vojny. Tridsaťročná vojna aj nukleárne zbrane sú symbolom výnimočne krvavého predelu v zahraničnej politike a Kissinger prestúpil z akademického prostredia do praktickej politiky s vedomím, že ľudia dokážu také predely vytvoriť a prekročiť.