Cnosti a hodnoty našej doby. Márna prosba o zmysel v nihilistickej dobe

Nežijeme v temných časoch, o ktorých písal Bertolt Brecht vo svojej básni Budúcim z tridsiatych rokov 20. storočia. Žijeme v časoch nihilistických. Hovorí o tom napríklad jedna z najvýraznejších politologičiek súčasnosti, Američanka Wendy Brownová v knihe Nihilistické časy (2023). Nihilizmus považuje za dobu, ktorá stratila základnú orientáciu vo veciach dobra a zmyslu.

Friedrich Nietzsche. Zdroj: Wikimedia.org Friedrich Nietzsche. Zdroj: Wikimedia.org

To neznie ktovieako optimisticky, ale svoje výhody to má. Predovšetkým preto, že nihilizmus býva prejav luxusu. Je to meditatívny stav, ktorý si človek môže dovoliť. Podľa starovekých filozofov je na myslenie potrebné scholé, teda voľný čas. V antike to boli otroci, vďaka ktorým mali ostatní voľné ruky, aby mohli premýšľať. V moderne sa scholé, čas na myslenie, demokratizoval. Do školy, ktorá je od gréckeho slova odvodená, chodí človek nemalú časť života.

Čo sa stane s myslením, keď sa pokus oň rozšíri na celú spoločnosť? Friedrich Nietzsche tipuje, že nihilizmus je práve víťazstvom tejto demokratizácie. Pritom sa mylne rozšírilo, že ide o neprítomnosť hodnôt. Už preto, že hodnoty ovládli scénu práve v moderne; a prví, ktorí boli z nihilizmu obvinení, neboli voľnomyšlienkári, ale idealisti, nasledovníci Immanuela Kanta, tí, ktorí radi hovorili o mravnosti i kategorickom imperatíve.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.