Obdobie pandémie znamenalo pre väčšinu štátov nielen nárast nezamestnanosti, ale aj nárast neaktivity pracovnej sily. „Neaktívny“ je človek v ekonomicky aktívnom veku, ktorý si prácu z rôznych dôvodov (najmä štúdia či choroby) dlhodobo nehľadá a neobjavuje sa v štatistikách nezamestnanosti.
Koncom roka 2022 bola väčšina štátov OECD už naspäť v koľajách aj z pohľadu nezamestnanosti, aj neaktivity. Popri niekoľkých menších štátoch je najväčšou výnimkou v tomto trende Veľká Británia, kde miera neaktivity neklesla ani po skončení pandémie. Za posledný rok si to v krajine čoraz viac všímajú nielen médiá, ale aj medzinárodné inštitúcie.
Počet ekonomicky neaktívnych ľudí vo veku 16 až 64 rokov bol na jeseň 2023 o vyše 250-tisíc ľudí vyšší, ako bol pred pandémiou. Celkovo bolo neaktívnych 8,7 milióna Britov, čo je zhruba 21 percent z tejto kohorty. Až 30 percent udáva ako príčinu chorobu, pričom pred pandémiou to bolo okolo 22 percent. Pätina neaktívnych sa stará o člena rodiny. V prípade podskupiny mladých ľudí malo až 80 percent neaktívnych nízku kvalifikáciu.