Vyšplhá sa tento rok bitcoin na 70-tisíc dolárov? Nebolo by to až také prekvapujúce
V tomto roku nás čaká historicky štvrtý halving bitcoinu, v rámci ktorého sa odmena za vyťaženie bloku v bitcoinovej sieti zníži o polovicu zo súčasných 6,25 bitcoina na 3,125 bitcoina. Táto udalosť nastáva každé štyri roky a najbližšie k nej dôjde koncom apríla tohto roku. Historicky má vždy signifikantný vplyv na trh a vývoj ceny bitcoinu.
Táto kryptomena vstúpila do roka 2024 s novým takmer dvojročným maximom na úrovni 45 dolárov. Kam sa až jeho cena dostane, je ťažké predvídať, osobne však nebudem prekvapený, ak sa do konca roka dostane nad úroveň 70-tisíc dolárov za kus.
Očakáva sa, že toto oživenie bude podporené schválením niekoľkých bitcoinových spotových ETF na americkom trhu zo strany inštitucionálnych investorov, čo znamená významný posun smerom k integrácii do finančného mainstreamu. S nárastom angažovanosti veľkých finančných inštitúcií očakávam aj posun v programovateľnosti samotného bitcoinu, respektíve v adopcii technológií druhej vrstvy nad ním, ako sú napríklad siete Rootstock a Stacks.
Napredovanie však očakávam aj mimo bitcoinu. Ethereum veľmi pravdepodobne prejde ďalšou významnou aktualizáciou protokolu, keď sa významne zvýši škálovateľnosť siete. Zároveň bude narastať objem kapitálu, ktorý prúdi do ethereum ekosystému, či už pre účely stakingu, alebo do jednotlivých protokolov decentralizovaných financií (DeFi). Očakávam, že tempo nárastu bude dvojciferné číslo. V tomto roku existuje veľmi slušná šanca, že svoje spotové ETF na americkom trhu získa aj ethereum. Ak to tak bude, pravdepodobne až ku koncu roka.
Technologicky bude hlavným ťahúňom DeFi sveta trend zavádzania technológií dôkazov nulovej znalosti (z anglického výrazu Zero Knowledge Proofs). V minulom roku sa tieto technológie dostali do implementácií rôznych technológií druhej vrstvy a v roku 2024 môžeme očakávať signifikantný nárast trhovej kapitalizácie týchto sietí.
Rovnako môže prísť aj k ďalšej konvergencii tradičných financií (TradFi) a decentralizovaných financií. V ďalšom roku očakávam dramatický nárast inštitucionálneho prijatia – nielen v snahe o ETF, ale aj o tokenizovanie reálnych aktív (RWA) a zrkadlených finančných produktov (z anglického výrazu mirror assets), čím sa paralelný finančný ekosystém v rámci DeFi dostane na nový level.
V minulom roku inštitúcie ako Franklin Templeton vydali cenné papiere, primárne dlhopisy na blockchaine v hodnote stoviek miliónov dolárov. Dá sa očakávať, že v roku 2024 toto číslo narastie aspoň na dvojnásobok.
Nárast očakávam aj v sektore stablecoinov. Minulý rok vstúpil na tento trh PayPal a svojho stablecoinu od spoločnosti Circle sa dočkalo aj euro. Celková kapitalizácia stablecoinov v minulom roku klesla, avšak na rok 2024 čakám dvojciferný rast aj v tomto sektore.
Výrazný, aj keď nie dychberúci progres môže nastať aj v iných, menej tradičných sektoroch kryptomenového sveta. Vývoj decentralizovaných sociálnych sietí (DeSoc) založených na blockchaine by mohol odomknúť nové prípady použitia pre spotrebiteľov, pričom platformy ako Lens a Farcaster sú na čele. Tieto Web3 aplikácie, ktoré integrujú DeFi so sociálnymi sieťami, stoja na čele redefinície interakcie používateľov v digitálnom veku.
Vzostup sa dá očakávať aj v sfére výpočtovo náročných aplikácií, ako sú umelá inteligencia a decentralizované siete fyzickej infraštruktúry (DePIN). Tieto technológie sa postupne stávajú životaschopnejšími na blockchaine aj vďaka rozvoju technológií druhej vrstvy a postupne môžeme očakávať celý rad inovatívnych nasadení, od on-chain systémov AI až po plne realizované on-chain hry a plnohodnotné sociálne siete.
Rok 2024 bude rokom, v ktorom sa svet kryptomien jednoznačne viac zintegruje s tradičným finančným svetom a stane sa súčasťou mainstreamu. V tomto roku pravdepodobne uvidíme aj nové cenové maximá, ktoré budú reflektovať pokroky vo vývoji regulačnej, ale aj technologickej infraštruktúry.