Prihlásiť sa

Nádejný Čas nádejí. Režimy sa menia, ľudia zostávajú a sú obrazom hodnôt predkov, ktorí ich vychovali 

417235189_122108587544170428_1699981676596031147_n Snimka zo seriálu Čas nádejí. Foto: FB/Čas nádejí

Aký je slovenský príbeh? V minulom režime bol tlmočený prostredníctvom vidieckej spoločnosti a triedneho boja. Posledné roky nám zase hovoria o tom, že sme klanová spoločnosť, zaspali sme osvietenstvo a naším príbehom je konflikt moderných a tradičných hodnôt. Keď pochopíme, kam nevyhnutne dejiny smerujú, uspejeme. Problém je však v tom, že smerovanie dejín sa príliš často mení. Ľudia zostávajú.

Rodinná sága RTVS Čas nádejí pokrýva oblúk od začiatku Prvej svetovej vojny po stalinizmus päťdesiatych rokov minulého storočia. Spoznávame rodiny živnostníkov. Krčma rodiny Violovcov a  Belzbergovské mäsiarstvo boli solídne inštitúcie, ktoré spojilo manželstvo ich detí Rózy a Gézu. Rodičia síce pripustili sobáš z lásky, ale zväzok podopreli pevnými ekonomickými dohodami. Svet mal svoje pravidlá a fungoval. Na malom území vedľa seba existoval nie ideálne, ale ako-tak uchádzajúco,  slovenský, maďarský a rakúsky živel a konfesionálna príslušnosť bola stále dôležitejšia ako národnosť.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami