Kopernikovský obrat v globalizovanom svete. Prečo dostáva ekonomická obec silný zásah na srdcovú komoru

Ak sa raz budú písať dejiny globalizácie, kľúčové miesto v nich bude zaujímať rok 2022. Práve v jeho druhej polovici bol v USA schválený a prezidentom Joeom Bidenom podpísaný takzvaný Inflation Reduction Act (IRA), ktorý v roku 2023 postupne začal vchádzať do života. A až s oneskorením si významná časť pozorovateľov ekonomického diania uvedomila jeho dlhodobé fundamentálne dôsledky pre celý svet.

Joe Biden prejav predvolebný míting Blue Bell Joe Biden. Foto: TASR/AP

V prípade IRA nejde len o komicky nepresný až ironický názov tejto rozsiahlej legislatívy, pretože o znižovaní inflácie v ňom ani v najmenšom nejde, to skôr o ochranárstvo, daňové stimuly, priamu podporu amerického priemyslu a tiež čiastočne cenové stropy či dotácie. A to všetko zabalené do hávu boja s klimatickou zmenou.

IRA je však dejinným míľnikom v tom, že na 272 stranách fakticky ukončuje jednu veľkú a grandióznu globalizačnú éru, ktorá nenápadne začala reformami Teng Siao-pchinga na konci 70. rokov v Číne a dostala masívny impulz zrútením komunizmu a pádom železnej opony.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.