Prihlásiť sa

Kde hľadať zmysel života, keď sa celý svet zbláznil

Psychiater Viktor Frankl v práci okolo roku 1950. Zdroj: profimedia.sk Psychiater Viktor Frankl v práci okolo roku 1950. Foto: Profimedia.sk

V súčasnosti riešime konflikty, nové choroby či zdražovanie energií, takže uvažovať o zmysle života sa zdá byť vzdialené a nadbytočné ako nejaká intelektuálna zábavka. Pokiaľ na začiatku 20. storočia žilo v mestách okolo šesť percent populácie, riešiť podobné otázky ani nebolo potrebné. Človek sa jednoducho narodil do sveta, v ktorom sa bolo treba starať o hospodárske zvieratá, včas zasiať a dobre zožať. Duchovný rámec jeho života určovali cirkevné sviatky a nedeľné bohoslužby. 

V rastúcich mestách už človek nemusel chodiť do kostola, ale ani dodržiavať ľudové zvyky. Oslobodil sa od mnohých povinností, ale tiež sa začínal pýtať, odkiaľ vlastne ide a kam smeruje. Obe svetové vojny končili nielen biedou a utrpením, ale aj otázkou, prečo sa stali a aký malo toto veľké ničenie zmysel.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami