Prihlásiť sa

Čo majú spoločné masívne protesty farmárov v Európe a prečo príde ich nová vlna v marci

Protesty francúzskych farmárov. Foto: TASR Protesty francúzskych farmárov. Foto: TASR

Je to hra kto z koho. Demonštrácie poľnohospodárov a protesty pokračujú súčasne vo viacerých európskych krajinách. Po Nemecku, kde už dočasne prekročili svoj vrchol, to bolo minulý a tento týždeň Francúzsko s blokádou centra Paríža ťažkou poľnohospodárskou technikou.

V piatok 9. februára sa opäť pridáva Poľsko, kde stará známa Solidarita vyhlásila blokády vybraných ciest vo vnútrozemí aj blokádu hraníc s Ukrajinou pre dovoz lacnejšej ukrajinskej múky. Aj v Česku visí vo vzduchu prízrak sklamaného poľnohospodára. Radikálnejšia časť scény ohlasuje na 19. február jazdu ťažkej techniky do Prahy, zatiaľ čo umiernenejšie skupiny ako Agrárna komora sa prikláňajú k protestom neskôr, počas marca (dovtedy chcú využiť čas na rokovania s českým ministrom poľnohospodárstva). Radikálnejšie zložky podozrievajú Agrárnu komoru z kompromisov, keďže sezóna pre poľnohospodárov sa už v marci začína.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami