Centrálni bankári nevedia, čo ich úrokové zmeny spôsobia v ekonomike. Ako to funguje na Slovensku

Základná teória fungovania monetárnej politiky je jednoduchá. Centrálna banka stanovuje základnú úrokovú sadzbu. Rastúca sadzba spôsobuje zvýšené „odparkovanie“ peňazí z produktívnej ekonomiky na rezervné účty. To spomalí ekonomický rast a infláciu. Naopak, zníženie sadzieb peniaze v ekonomike viac roztočí, čo zvyšuje rast aj infláciu.

euro-1256252_1280 Sidlo ECB vo Frankfurte. Foto: khfalk/Pixabay

Ekonomika však nie je hodinový stroj, kde je každý pohyb dokonale predvídateľný. Preto ak centrálna banka zníži základnú úrokovú sadzbu o jeden percentuálny bod, neznamená to, že úroky na hypotékach, spotrebných úveroch a kontokorentoch automaticky klesnú rovnako o jeden percentuálny bod.

Prenos úrokových sadzieb v ekonomike (anglicky interest pass-through rate) z centrálnej banky do komerčného sektora nefunguje v dokonalej korelácii. Preto centrálni bankári nikdy presne nevedia, čo ich manipulácia úrokov v ekonomike vyvolá. Môže sa stať, že reakcia ekonomiky na zmenu sadzieb bude veľmi vlažná. A, naopak, aj malá zmena môže vyvolať prudkú reakciu trhov. Takzvaný transmisný mechanizmus je preto neustále predmetom skúmania.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.