Sme ochotní platiť viac za byty, elektrinu, autá či potraviny? Európske orgány už dávno rozhodli, že áno

V Európskej únii i pridružených štátoch využívajúcich systém emisných povoleniek začalo pred niekoľkými mesiacmi platiť takzvané uhlíkové clo. Slovenskí dovozcovia v dotknutých odvetviach už musia podávať prvé hlásenia o emisiách vypustených pri výrobe nakúpeného tovaru zo zahraničia. A onedlho za ne budú musieť aj zaplatiť.

Ursula Von der Leyenová prejav Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Uhlíkové clo, presnejšie mechanizmus úpravy hraníc pre emisie uhlíka (CBAM), je jedným z mnohých krokov Bruselu v jeho zelenom ťažení proti klimatickým zmenám. Hoci zrejme málokto vie, ako funguje, istým spôsobom ovplyvní takmer každého.

Deklarovaným cieľom je zabrániť, aby tunajšie spoločnosti presúvali výrobu do krajín s nižšími emisnými normami. A znižovať globálne emisie tým, že sa prostredníctvom cla zatlačí na čistejšiu priemyselnú výrobu v zahraničí.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.