Odhaduje sa, že takmer pätina bitcoinov sa stratila alebo sú nepoužiteľné

Prvý mesiac elektronických fondov (ETF) reprezentujúcich vývoj ceny bitcoinu mnohých prekvapil. Tí, ktorí čakali okamžitý rast bitcoinu do nebies, boli sklamaní, pretože táto kryptomena po trojdňovom náraste spôsobenom očakávaniami poklesla po ich schválení 11. januára naspäť na predchádzajúce hodnoty. Karta sa otáča od 5. februára, kedy sa začal rast z cien tesne pod 40-tisíc eur za bitcoin až na súčasných vyše 48-tisíc eur. Koncom februára však už začala kryptomena výrazne rásť, keď atakovala hranicu 55-tisíc eur.

V Budapešti odhalili bustu tvorcovi bitcoinu, prvú na svete Žena sa fotí pri buste anonymného tvorcu bitcoinu Satoshiho Nakamota v Butapešti. Foto: TASR/AP

Počiatočné vytriezvenie z očakávaní okamžitého zbohatnutia počas tohto medziobdobia ľudia nahradili pozeraním sa na iné čísla, teda na in-flow a out-flow bitcoinových ETF, čo znamená, koľko dolárov prišlo do týchto fondov, respektíve koľko hodnoty z nich odišlo.

Táto terminológia síce nie je úplne správna – peniaze nenatečú do bitcoinového ETF ani do samotnej kryptomeny. Ak si niekto kúpi jednotku bitcoinového ETF, väčšina peňazí skončí na dolárovom účte človeka, ktorý predal bitcoin. Do bitcoinu ani do ETF teda žiadne peniaze netečú, na účte ostávajú bitcoiny, ktorých hodnota je závislá od aktuálnej ceny. A, samozrejme, tiež od likvidity spôsobenej hĺbkou order booku [ide o knihu objednávok, ktorá sa vzťahuje na elektronický zoznam nákupných a predajných príkazov na konkrétnu kryptomenu, pozn. red.].


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.