Programovej rade umožní zákon formou rozhodnutí o nápravách priamo zasahovať do vysielania. Postačí, aby v nej bola skupinka piatich správne nastavených a súdržných ľudí a tento akože kontrolný orgán sa môže stať aj vrchným dramaturgom, producentom a cenzorom v Slovenskej televízii a rozhlase. Píše Marek Maďarič.
Hurá! Ministerstvo kultúry konečne splnilo príkaz koalície a porodilo návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Rovno poviem, nemá veľký zmysel rozoberať ho z hľadiska nového modelu výberu generálneho riaditeľa. Tam je totiž všetko jasné. Akokoľvek sa zdá byť nový spôsob sofistikovaný či komplikovaný (sedemčlenná rada sčasti menovaná vládou, sčasti volená parlamentom). Vládna koalícia sa totiž netají tým, že jeho primárnym účelom je, aby sa splnilo viackrát verejne opakované zadanie pre ministerku kultúry – vymeniť súčasného generálneho riaditeľa.
Sebavedomejší a všeznalí členovia vlády (Taraba) už dokonca aj presne vedia, ako bude nový riaditeľ Slovenskú televíziu a rozhlas viesť, čo bude robiť, s kým bude a nebude spolupracovať. Je teda očividné, že na podklade nového zákona sa nebude primárne voliť osoba generálneho riaditeľa. Ten bude vybraný inde a inak. A možno, že už aj je.