Uhlíkové clo EÚ: Znížte emisie, inak stratíte príjmy. Ukrajina na tento luxus nemá

Hoci sa Brusel horlivo snaží (najmä finančne) podporovať Ukrajinu v jej boji s ruským agresorom, sledovaním viacerých cieľov naraz a schvaľovaním iných opatrení, vznikajú paradoxné situácie. Jedna z nich nastala po tom, čo začiatkom roka vstúpilo do platnosti takzvané uhlíkové clo.

GHGlRx_XcAALkjz Ursula von der Leyenová a Volodymyr Zelenskyj. Ilustračné foto: NEXTA/X

To je zamerané na dovozcov, respektíve na tovar z tretích krajín. Európski importéri musia po novom kontrolovať, koľko emisií vzniklo pri výrobe toho, čo v zahraničí nakupujú. A od roku 2026 za ne začnú platiť.

Mechanizmus úpravy hraníc uhlíka (CBAM) sa zatiaľ týka len určitých výrobkov, ktorých produkcia je spojená s veľkým množstvom vypustených emisií, ako je napríklad cement, železo či oceľ. Z pohľadu EÚ ide o akúsi nadstavbu zabehnutého systému obchodovania s emisnými povolenkami, ktorý razantne ovplyvnil tunajších výrobcov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.