Prehra po bleskovom údere
V ére trénera Francesca Calzonu to bol po Portugalsku rebríčkovo druhý najvyššie postavený súper Slovenska. Neboli sme v najsilnejšom zložení. Zdravotné straty ovplyvnili najmä zloženie obrany, z ktorej vypadol už dávnejšie Milan Škriniar a hrať nemohli ani Denis Vavro s Ľubomírom Šatkom.
Z ofenzívy vypadli krídelník Ivan Schranz a útočník Róbert Polievka. Voľba Róberta Boženíka do stredu útoku bola očakávaná, na Schranzovu pozíciu išiel Tomáš Suslov a do stredu obrany Norbert Gyömbér s Adamom Obertom, ktorý bol v základnej zostave reprezentácie prvýkrát.
Gól po siedmych sekundách
Už po necelých šiestich sekundách musel zo svojej pozície vystúpiť, pretože sa na strelu naprahoval Christoph Baumgartner. Všetko stihol, vypálil, lopta preletela okolo Oberta aj okolo Martina Dúbravku. Neuplynulo ani sedem sekúnd a prehrávali sme 0:1! Nič podobné sa predsa pripravenému a koncentrovanému mužstvu na takejto úrovni nemôže stať.
Tréneri hráčov upozorňovali, že Rakúšania skúšajú atypický vstup do zápasu: útočník Gregoritsch posunie loptu Christophovi Baumgartnerovi a ten sa ju snaží rýchlo dostať pred súperovu šestnástku. Je nepochopiteľné, ako ľahučko Baumgartner prerazil trojuholník protihráčov Kucka – Duda – Lobotka, šesťkrát si posunul loptu v rýchlom pohybe, stihol vystreliť pred Obertovým atakom a trafil presne.
Jeho gól ide do futbalových kníh a určite sa bude v rekordných štatistikách prekonávať ťažko. „Už toto stálo za cenu vstupného,“ zažartoval po zápase tréner Ralf Rangnick.
V septembri sme dali podobne rýchly gól (v 10. sekunde) proti Lichtenštajnsku, po peknom signále, keď sa po dlhom pase a vyhratom hlavičkovom súboji objavil na zakončovateľskej pozícii Dávid Hancko.
Nemci v sobotu večer proti Francúzsku, tri hodiny po Baumgartnerovom kúsku, takmer vyrovnali nový rekord: Havertz pristavil loptu Kroosovi, ten prudkým pasom našiel Floriana Wirtza, ktorý našprintoval medzi stredovú a zadnú líniu a trafil parádne od brvna. To všetko za necelých 8 sekúnd! Že je futbal hrou prekvapujúcich okamihov, o tom niet pochýb, ale takto skraja, to už je poriadny kúsok.
Rakúšania boli lepší tím
Našim hráčom trvalo desať minút, kým sa spamätali a dostali do hry. V prvom polčase predviedli niekoľkokrát vzorový presing a ukázali, že pri napádaní vedia aplikovať schémy, vyžadované trénerom. Vypracovali si však len tri gólové príležitosti. Jednu po štandardnej situácii: zrazený priamy kop Haraslína nedostali do siete stopéri (Gyömbérova strela bola zblokovaná a Obert prestrelil).
Ďalšiu po súperovom odvrátenom rohu a ukážkovej kontre Suslova, ktorého pas nevyužil na presnejší volej Haraslín. A do tretice po Lobotkovom zisku lopty na súperovej polovici, Hanckovom prudkom centri a Boženíkovej koncovke, ktorú na smolu pre strelca zastavil pred bránou stopér Danso. To všetko do 27. minúty, potom už veľký vzruch pred bránou Patricka Pentza nebol.

Po zmene strán výkon tímu upadal. Rakúšania odblokovali v strede poľa z rozohrávky Lobotku, alternatívu vo výstavbe útokov sme nevedeli nájsť, a tak mali akcie väčšinou len krátke trvanie. Do útočnej tretiny ihriska sme sa pri zavretom strede dostávali málo, viac-menej len v náznakoch. Rakúšania poľahky zachytávali útočné snahy, dianie mali pod kontrolou, obranou na čele s Kevinom Dansom takmer nič nezatriaslo.
Vieme, že na oporách tímu, ktorými sú na základe skúseností a našich kvalitatívnych štandardov, leží veľká ťarcha. Od Lobotku, Dudu, Kucku, Hancka či Haraslína však očakávame viac. Len potom bude tímové vyznenie silnejšie. Pozitívom bol výkon mladého stopéra Adama Oberta, ale celkovo náš druhý sled, ktorého protagonisti dostali v druhom polčase šancu (Tomič, Ďuriš, Bénes, Tupta), nepriniesol dostatočnú kvalitu na prekvapenie a oklamanie silného súpera. V tomto smere nás Rakúsko bez prekvapenia predstihlo.
Rakúšania čerpali najmä z nemeckej bundesligy
Celkovo nasadil tréner Rangnick tucet hráčov z nemeckej bundesligy. Kapitán Marcel Sabitzer sa stal lídrom druhého polčasu. Podobne ako pri novembrovom víťazstve nad Nemeckom (2:0) ho Rangnick zaradil v ofenzíve na ľavé krídlo. Sabitzer sa však rád zaťahuje do centrálnejšej pozície, do hĺbky poľa, veď v Borussii Dortmund (a predtým aj v Lpisku, Bayerne či krátko v Manchestri United) hrá ako stredopoliar. V reprezentačnom tíme je pilierom útočných snáh.
Druhý gólový ťah patril jeho ukážkovej práci: na stredovej čiare podržal loptu v súboji s Gyömbérom, vysunul rýchleho Romana Schmida a útočník Andreas Weimann, ktorý by sotva dostal šancu pri účasti Marka Arnautoviča alebo Sašu Kalajdžiča, tretím dotykom s loptou po príchode na trávnik uzavrel rakúske víťazstvo.
„Urobili sme maximum, ale stál proti nám veľmi silný súper. Rakúsko môže byť prekvapením na majstrovstvách Európy,“ konštatoval Francesco Calzona.

Rakúsko je v komplexnosti kvality na všetkých postoch, ako aj náročnosťou spôsobu hry, ďaleko pred mužstvami, ktoré sme poľahky preskočili v kvalifikácii ME. Tiež nemalo najsilnejšie zloženie. David Alaba, 9-násobný futbalista roka u našich susedov, je od polovice decembra v Reale Madrid vyautovaný po operácii kolenných väzív. Zranení sú aj útočníci Arnautovič s Kalajdžičom, na zraze pred zápasom vypadol stopér Philipp Lienhart.
Navyše defenzívny záložník Nicolas Seiwald, striedajúci krídelník Patrick Wimmer či muž zápasu Baumgartner toho v tejto sezóne v nemeckých kluboch veľa neodohrali. Tréner Rangnick skúšal medzinárodne menej ostrieľaného brankára Patricka Pentza, ktorý meria na pomery dnešnej gólmanskej špičky len 182 cm, ale vyniká výbornou rozohrávkou oboma nohami, čo Rakúšania aj patrične využívali.
Debutoval jediný zástupca domácej ligy v zostave, stopér Leopold Querfeld z Rapidu Viedeň a najsledovanejším momentom bol comeback skúseného pravého obrancu Stefana Lainera. V národnom tíme hral naposledy v septembri 2022. Potom musel bojovať s rakovinou lymfatických uzlín. V januári sa po 16 mesiacoch vrátil do ligovej akcie v Borussii Mönchengladbach a teraz aj do dresu Rakúska. Mal proti sebe Lukáša Haraslína, ktorému veľa nedovolil a napísal príbeh úspešného návratu.
Napriek rýchlemu gólu nespokojnosť s prvým polčasom
Ralf Rangnick priznal, že sa mu napriek úžasnému vstupu do zápasu hra tímu v prvom polčase veľmi nepozdávala. „Nie som pri tomto tíme zvyknutý na taký vysoký počet nevynútených chýb,“ hovoril, narážajúc na zbytočne stratené lopty.
Odozva u televízneho matadora Herberta Prohasku, posledného trénera, ktorý dostal Rakúsko na MS (1998), bola podobná: „Potvrdil sa problém nášho tímu. Pri dobrom napádaní súpera a dobre organizovanej defenzíve toho nevieme veľa vytvoriť. Viac nám vyhovuje hrať proti Francúzsku či Holandsku (súperi v skupine na ME), keď sme outsidermi. Čakajú nás ešte Turci, Srbi a Švajčiari – a to budú ešte náročnejšie zápasy ako v Bratislave.“
Vysoké ambície pod skúseným koučom
Rakúšania sa nevzdávajú cesty nemeckého futbalu: s loptou rýchlo hrať, útočiť, nevzdávať sa aktivity, ktorej základným prvkom je po strate lopty snaha získať ju čo najrýchlejšie späť. Kráčajú po tomto chodníku už dlhšie aj na klubovej úrovni. Po Švajčiarovi Marcelovi Kollerovi a Nemcovi Francovi Fodovi majú na lavičke reprezentácie tretieho zahraničného kouča za sebou. Navyše muža, ktorý má leví podiel na podobe moderného futbalu.
Ralf Rangnick je uznávanou trénerskou kapacitou. Nasiaknutý vedomosťami z rozsiahlej analýzy prístupov velikánov ako Lobanovskij, Happel, Sacchi či Zdeněk Zeman, priniesol začiatkom storočia do futbalu „gegenpresing“ a ovplyvnil už dve generácie trénerov.
Klopp, Tuchel, Flick, Nagelsmann, Hasenhüttl, Hecking, Schmidt, Rose, Glasner sú odchovancami jeho školy. Vždy uvažoval o futbale ako o vysokorýchlostnej hre. Rozhodovať bude rýchlosť myslenia a z nej vyplývajúca rýchlosť rozhodovania a konania. Určite porastú aj nároky na prudkosť prihrávok a presnosť v práci s loptou,“ povedal v jednom z dávnejších rozhovorov.
Teraz pôsobí prvýkrát na úrovni reprezentačného tímu, kde je práca s hráčmi časovo a zápasovo výrazne limitovaná, ale niet sporu o tom, že Rakúšania napredujú. V kvalifikácii na EURO nestratili ani bod proti Švédsku, Azerbajdžanu a Estónsku, v Bruseli remizovali 1:1 a iba silní Belgičania boli ich jedinými premožiteľmi (2:3 vo Viedni). Pod Rangnickom už zdolali Taliansko (november 2022) a Nemecko (november 2023).
Napriek silnej skupine na EURE, v ktorej ich čaká okrem Francúzska a Holandska ešte víťaz baráže Wales – Poľsko, sa neboja hovoriť o postupových ambíciách.

Slováci stále majú čas na prípravu
Rastúcu silu sme pocítili na Tehelnom poli. Času do šampionátu v Nemecku pre naše mužstvo je ešte dosť. Necelé tri mesiace pre hráčov, aby presvedčili o oprávnenosti nominácie, a 270 minút pre trénera. Alebo, lepšie povedané, 180, pretože San Maríno vážnym protivníkom v príprave byť nemôže.
Neustále sa presviedčame, že káder máme úzky, že bez dlhodobých opôr ide krivka kvality nadol. Musíme sa nanovo sústrediť, pretože v reprezentačnom roku 2024 nás (samozrejme s výnimkou Portugalska) čaká skutočná a silnejšia Európa ako vlani. Aj najbližšie, v utorok v Osle!