Ostro sledovaný prezidentský duel dvoch postupujúcich kandidátov Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho o post hlavy štátu prináša otázky v mnohých zahranično-politických, ale aj domácich témach. Okrem prezentovaných bodov kampane môže budúci prezident urobiť zásadný krok smerom k inej široko diskutovanej téme. Ide o navrhovanú novelu Trestného zákona, ktorá bola po rozsiahlej kritike napadnutá na Ústavnom súde. V tomto smere môže novozvolený prezident zásadným spôsobom zmeniť doterajší priebeh schvaľovania novely. Prípadné späťvzatie návrhu na posúdenie novely Trestného zákona Ústavným súdom SR je prezidentovým právom, ale nie povinnosťou.
Novela Trestného zákona z dielne súčasnej koalície zásadným spôsobom mení trestnú politiku štátu, či už v nastavení miernejších postihov majetkovej kriminality v podobe zníženia škody alebo skracovaním premlčacích dôb pri vybraných trestných činoch. Tieto zmeny možno označiť za najviac kritizované zo strany opozície, niektorých médií, ale aj prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá sa na základe svojho právneho názoru rozhodla pre takto zásadné zmeny, ktoré boli pretlačené v skrátenom legislatívnom konaní, podať návrh na Ústavný súd, aby posúdil ústavnosť procesu prijatia nového Trestného zákona, ale aj jeho ustanovení.
Ústavný súd pomerne expresne potom, ako prijal návrhy na pozastavenie účinnosti novely, rozhodol o vyhovení týmto žiadostiam zo strany navrhovateľov, a hoci novelu schválil parlament, ostala neúčinná. Takýto krok vyvolal rozpačité reakcie verejnosti v právnickej obci, pretože išlo o prvý zásah Ústavného súdu za pomerne dlhé obdobie, keď pozastavil účinnosť zákona, ktorý ešte nebol publikovaný v Zbierke zákonov. Urobil tak v rozpore so svojou doterajšou rozhodovacou praxou.