Keď žena a muž myslia inak. Politická vojna pohlaví

"Rodina je základom štátu, bohužiaľ. Ženské myslenie nemá zmysel pre revolúciu, ženy chcú pokoj a spokojný život. V malej miere sa o politike diskutuje v krčme, ale definitívne sa rieši doma. Ženská ideológia má trvalý vplyv na mužské myslenie v strednej Európe." Tieto slová čítame v pozoruhodnej zbierke esejí Josefa Kroutvora Problémy s dejinami. Kniha vyšla v roku 1990 a stále je podnetná na zamyslenie, najmä, keď ju čítame v kontexte súčasnosti.

Ilustračné foto. freepik.com Ilustračné foto. freepik.com

V posledných mesiacoch zachvátila západnú verejnosť panika: mnohí komentátori a niektorí sociológovia hovoria o politickej vojne pohlaví. Začiatkom 21. storočia sme všemožne búrali stereotypy o mužskom a ženskom myslení a tak dostal – v deväťdesiatych rokoch veľmi populárny slogan „muži sú z Marsu, ženy z Venuše“ – na frak. Teraz sa zdá, akoby sme mali opäť dôvod hovoriť o ženskom a mužskom videní sveta, tentoraz na základe sociologických údajov.

Pozoruhodné je aj to, že tieto dva svetonázory sa opäť polarizovali. Kroutvor mal pravdu: ženy boli tradične konzervatívnejšie, ale od počiatku 21. storočia sú zvyčajne ľavicovými voličkami, zatiaľ čo mladí muži sa stávajú pravicovejšími. Nové na tomto fenoméne je to, ako veľmi sa pozície vyostrili. Svedčia o tom štúdie zo Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, USA, Nemecka, Poľska, Južnej Kórey alebo Tuniska. Komentátori z Financial Times dokonca hovoria o globálnom odcudzení žien a mužov a domnievajú sa, že v Južnej Kórei sa tento jav premietol do poklesu pôrodnosti.

Konzervatívne ženy, pokrokoví muži – a zvrat


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.