Klimaticky nepokojný občan môže dostať svoju vládu pred súd

Na jednej strane počúvame správy o tom, že Európska komisia sa umierňuje a že po voľbách do Európskeho parlamentu môžeme očakávať revíziu Green Dealu. Na druhej strane sú správy ako tá, že Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (nie je v rámci EÚ, ale v rámci širšej Rady Európy) vyhovel žalobe na ochranu klímy, ktorú podala skupina občianok.

Združenie Klimatické seniorky vyjadrilo znepokojenie v súvislosti s dôsledkami globálneho otepľovania a uviedlo, že švajčiarske úrady nepodnikli dostatočné opatrenia v záujme zmierniť klimatickú zmenu. FOTO TASR Združenie Klimatické seniorky vyjadrilo znepokojenie v súvislosti s dôsledkami globálneho otepľovania a uviedlo, že švajčiarske úrady nepodnikli dostatočné opatrenia v záujme zmierniť klimatickú zmenu. Foto: TASR/AP

Ich štát robí – podľa nich – málo proti zmene klímy. Tým štátom je Švajčiarsko, ktoré zažalovali štyri staršie dámy za to, že v lete trpia letnými horúčavami. Štyri dámy však podporujú ďalšie dve tisícky Klimatických senioriek (KlimaSeniorinnen) a niekoľko mimovládnych organizácií, ktoré pomohli so žalobou a teraz rozsudok široko komentujú. Sudcovia vyhoveli žalobe, ktorá akoby spadla z Marsu, pomerom hlasov 16:1.

Sudcov volí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, ktoré sa skladá z delegátov vyslaných národnými parlamentmi 46 krajín, ktoré podpísali Dohovor o ľudských právach. V 50. rokoch minulého storočia, keď dohovor vznikol, boli ľudské práva ešte klasickými občianskymi právami. Postupom času začali ľavičiari k ľudským právam prvej generácie pridávať takzvané sociálne práva.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.