Čas je na strane progresívcov, dnešné spory o rodové otázky, názory na minulosť západnej civilizácie a ďalšie dôvody kultúrnych vojen budú jedného dňa rozhodnuté akosi biologicky. Ľudia, ktorí v nich obhajujú konzervatívnejšie postoje, sú v drvivej väčšine starší. Je preto len otázkou času, keď vymrú a spolu s nimi sa z verejného priestoru vytratia aj postoje, ktoré zastávajú.
Určite nie úplne, ale stanú sa natrvalo marginálnymi, ich prívrženci budú prakticky bezmocnou menšinou, ktorá sa bude môcť nanajvýš schádzať v salónnych krčmách a nahnevane nariekať nad meniacim sa svetom. Takýto pohľad na budúcnosť zdieľali ešte nedávno mnohí ľudia na oboch stranách súčasného spoločenského rozdelenia.
Táto – takmer istota – budúceho vývoja sa však v posledných mesiacoch otriasa. Minulý týždeň napríklad server Politico uverejnil článok, podľa ktorého niektoré (zdôrazňujem niektoré) prieskumy naznačujú, že najmladšia skupina amerických voličov sa v boji o prezidentský úrad prikláňa k Donaldovi Trumpovi. Čoraz častejšie sa objavujú texty, ktorých autori na základe hoci aj malých, ale významných náznakov usudzujú, že vlna takzvaného woke aktivizmu doznieva, že jej vplyv napríklad v anglosaských spoločnostiach slabne alebo sa obmedzuje na určité spoločenské sféry (univerzity či kultúrne inštitúcie) a do istej miery slabne aj tam.