Centrálnym bankám trvalo príliš dlho, kým pochopili, čo znamená bitcoin

Ako v poslednom období bitcoin opäť pumpoval nahor a spravil historické maximum, rozbehli sa znovu vášnivé debaty jeho zástancov a zarytých no-coinerov. Pozorujem to aj pod príspevkami na mojich sociálnych sieťach. Diskutéri mi v poslednom období posielajú množstvo otázok, na niektoré z nich sa v tomto príspevku pokúsim odpovedať.

profimedia-0146487243 Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. Foto: Profimadia.sk

Ľudí zaujíma napríklad to, či som už zistil, kto je ten Satoši [Satoši Nakamoto je meno alebo pseudonym osoby alebo skupiny, ktorá navrhla a vytvorila protokol pre bitcoin, pozn. red.]. Musím povedať, že je mi to jedno a bulvár ma nezaujíma. Autor projektu to podľa mňa spravil múdro aj s tým, že svoju identitu utajil. Bitcoin už dávno nie je o jeho tvorcovi, stal sa spoločenským fenoménom a hodnotu mu dávajú ľudia, ktorí ho používajú.

Spomínaná otázka má často aj podtext, či bitcoin nevytvorili „štátni agenti snažiaci sa o ovládnutie sveta“. Priznávam, že ani pravdepodobnosť tohto scenáru nie je nulová, no je veľmi nízka. Kto rozumie rakúskej ekonomickej škole a zároveň tomu, ako je bitcoin navrhnutý, tomu musí byť jasné, odkiaľ fúkal vietor inšpirácie.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.